Žakové pašovaní z Ugandy do Srbska skončili v rukou celníků. Vrátí se do volné přírody

UVNITŘ VIDEO – Dvaatřicet žaků velkých, kteří byli v roce 2010 odchyceni a propašováni z Ugandy do východní Evropy, se vrátí zpět do volné přírody. Stane se tak vůbec poprvé v historii, kdy se ptáci z nelegálního odchytu, kteří byli dopraveni do Evropy, navrátí do původního biotopu, informoval anglicky psaný ugandský deník Daily Miror. Radost z úspěšné akce celníků a ochránců přírody ale poněkud kalí fakt, že původní počet vyvezených ptáků v této skupině převyšoval stovku, takže přežila jen necelá třetina.

Dva roky nejistoty v Sofii

Celkem 108 žaků velkých putovalo letecky přes Libanon do bulharské metropole Sofie, odkud měli pokračovat dál k cílovému příjemci v Srbsku. Bulharští celníci ale zásilku papoušků zajistili a ptáky umístili do záchranného centra v sofijské zoologické zahradě. Poté nastalo komplikované zjišťování, odkud ptáci pocházejí, a vyjednávání o jejich návratu do Ugandy. Nejméně 70 ptáků mezitím uhynulo vlivem špatného počasí či na následky stresu a poranění během neodborné přepravy pašeráky. Ugandské vzdělávací centrum pro ochranu přírody (UWEC) ale návrat alespoň části ptáků vítá.

„Je to vůbec poprvé, co se žakové zabavení mimo území Afriky vrací zpět do svého přirozeného prostředí,“ prohlásil výkonný ředitel UWEC James Musinguzi. Podle jeho slov má ugandská strana s návratem zabavených ptáků zpět do přírody zkušenosti, úspěšně se jí podařilo vypustit 204 žaků zabavených v lednu 2011 na hranici země za pomoci mezinárodní organizace World Parrot Trust. Ta se dlouhodobě zasazuje za zákaz legálního vývozu odchytových žaků z Konga a Kamerunu, které mají platnou výjimku od Výboru CITES.

Ještě měsíc karantény a budou volní

Právě World Parrot Trust sehrál důležitou roli při návratu papoušků do Ugandy. Domluvil se s ředitelem sofijské zoo Ivanem Ivanovem na spolupráci při návratu ptáků zpět do Afriky a zajistil, aby jejich transport byl co nejméně stresující. Dvaatřicet žaků bylo podle bulharské agentury Focus rozděleno na čtyři skupiny, které měly během přeletu přes mezinárodní letiště Doha do Entebbe v Ugandě k dispozici i speciální misky s čerstvými jablky a pomeranči. Do Ugandy se ptáci vrátili uplynulou sobotu 9. března nad ránem linkou Qatar Airlines.

Aerolinie organizaci zlevnily přepravné a bulharská spediční firma Animal Transport si za své služby nic neúčtovala. Ptáci byli ihned po návratu do Ugandy umístěni do karantény. „Všichni jsou v dobrém zdravotním stavu, až na jednoho, který byl zjevně podvyživený,“ uvedl James Musinguzi. „Teď je budeme po dobu jednoho měsíce monitorovat a po této karanténě budou vypuštěni zpět do přírody,“ dodal.

Předchozí článek

Česko letos zažije dvě odborné konference pro chovatele papoušků. První už 23. března

Dálší článek

Britové, Američané a Kanaďani vypustí do bolivijského pralesa 20 arů kanind

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější