Britové, Američané a Kanaďani vypustí do bolivijského pralesa 20 arů kanind

UVNITŘ VIDEO – Nejvzácnějšímu volně žijícímu druhu ary, bolivijskému arovi kaninda, svítá na lepší zítřky. Britské, americké a kanadské chovatelské centrum zapojené do záchranného programu mezinárodní organizace World Parrot Trust letecky převezlo do Bolívie dvacítku v zajetí odchovaných mláďat tohoto papouščího druhu, aby posílila místní populaci čítající posledních 120 ptáků. Papoušci se přirozeně vyskytují už jen v regionu Llanos de Mojos na severu země a za posledních šest let se jejich stavy snížily na polovinu.

V přírodě vzácnější než ara kobaltový

V zajetí poměrně častému arovi kaninda ze všech zbývajících druhů svého rodu nejvíc hrozí vyhubení. Je vzácnější i než mnohem méně chovaný ara kobaltový. Šestici mladých ptáků do Bolívie vyslal i britský Paradise Park v Cornwallu, kde sídlí centrála organizace World Parrot Trust. Ta loni na podzim vyhlásila celosvětovou sbírku WPT 3, v níž si dala za cíl vybrat 75 tisíc dolarů (asi půldruhého milionu korun) na záchranné programy pro aru kanindu, aru zeleného a kakadua žlutolícího. Z vybraných peněz financuje právě reintrodukční programy.

Ara kaninda byl donedávna považován za poddruh mnohem známějšího a častějšího ary ararauny. Ještě v roce 1980 žilo v Bolívii na tisíc těchto ptáků. V roce 2007 byl jejich počet odhadován na 250 a nyní jich je jen 120, ale z toho pouze 73 až 87 pohlavně dospělých ptáků, kteří jsou schopni se rozmnožovat. Místní ochranářské organizace monitorují jejich hnízdiště a vyvěšují pro ně umělé hnízdní budky, které doplňující ubývají přirozené hnízdní dutiny ve stromech. „Nelze dostatečně zdůraznit, jak vzácní jsou to ptáci,“ říká kurátor Paradise Parku David Woolcock.

„Do Bolívie jsme odeslali šest mláďat, k nim se připojí sedm ze Spojených států a sedm z Kanady. To je docela vzpruha pro volně žijící populaci,“ konstatoval Woolcock pro BBC. Podobným způsobem britský park pomáhal už s reintrodukcí vzácného alexandra mauricijského. „Začali jsme s tím, když v přírodě žilo posledních sedm ptáků. Trvalo to velmi dlouho, než se je podařilo rozmnožit, ale nyní jich na Mauriciu žije už 500,“ uvedl Alison Hales, ředitel Paradise Parku. World Parrot Trust se aktuálně zasazuje i o úplný zákaz odchytu a vývozu žaků velkých a žaků liberijských z Konga a Kamerunu.

Daří se ho množit i českým chovatelům

U arů kaninda by neměl být problém sehnat dostatečný počet ptáků odchovaných v zajetí, kterými by organizace pravidelně posilovala divokou populaci v Bolívii. „V zajetí jich v Americe a Evropě žije mnohem víc než ve volné přírodě,“ konstatuje ředitel Paradise Parku Alison Hales. I v České republice je podle centrálního registru CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí, chována necelá stovka těchto arů. „Jedním z důvodů, proč je v přírodě tak vzácný, je problematické hledání partnerů, protože tito ptáci žijí na poměrně velkém území a je jich opravdu málo,“ vysvětluje šéf Paradise Parku.

World Parrot Trust v minulosti dokonce zahájil na podporu záchranného programu ary kanindy spolupráci s módní značkou Hugo Boss, která vyrobila speciální řadu triček. Část výtěžku z jejich prodeje šla právě na projekt ochrany arů kanind. V České republice se tohoto papouška daří pravidelně odchovávat zejména u soukromých chovatelů. Poprvé se to podařilo v roce 2005 Zdeňku Špalkovi z Královéhradecka. Chovu arů kanind se nově věnuje i zoologická zahrada v Ústí nad Labem.

Úvodní foto: Flickr.com/Darío Podestá

Předchozí článek

Žakové pašovaní z Ugandy do Srbska skončili v rukou celníků. Vrátí se do volné přírody

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 15. až 17. března 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější