Nová statistika CITES I pro Česko: přibývá kakaduů palmových i arů hyacintových

UVNITŘ TABULKA – Výrazný nárůst počtu registrovaných kakaduů palmových v České republice zaznamenal za první pololetí letošního roku celostátní registr CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí. Zatímco ke konci roku 2012 bylo v tuzemsku registrováno 35 těchto ptáků, k letošnímu 30. červnu jich bylo o deset více – 45. Počet přitom nemusí být konečný, protože nezahrnuje papoušky, kteří byli registrováni před vznikem celostátního registru CITES, který existuje od roku 2004. Serveru Ararauna.cz to sdělil Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv Odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazů Ministerstva životního prostředí.


Arakang jsou v Česku už víc než čtyři stovky

Za první letošní pololetí vzrostl i počet registrovaných arů hyacintových. Zatímco ke konci loňského roku jich ministerstvo evidovalo 79, za letošní první pololetí jejich počet stoupnul na 87. Meziročně, oproti červnu 2012, stoupnul počet registrovaných arů hyacintových v Česku o 17. Nejčastěji chovaným druhem ary, zařazeným do první přílohy CITES, zůstává ara arakanga, jichž celostátní registr k 30. červnu 2013 evidoval rovných 400. Jde o třetí nejvýraznější stoupající druh z povinně registrovaných papoušků u nás za poslední rok – oproti červnu 2012 přibylo 46 arakang (za letošní první pololetí jde o 12 nových registrací).

Ještě o něco více, konkrétně o 56 exemplářů, vzrostl meziročně počet registrovaných arů marakán (z loňských 156 na letošních 212) a vůbec největší meziroční nárůst zaznamenal vůbec nejhojnější povinně registrovaný druh papouška u nás, amazoňan kubánský – o 60 exemplářů na 1 013 jedinců (zajímavé je, že v porovnání se statistikou za druhé pololetí loňského roku ale jejich počet v Česku klesl o 30 kusů). Počet registrovaných arů hyacintových se už přiblížil počtu chovaných arů kanind a zdá se, že největší papoušek světa brzy kanindy v četnosti zastoupení u českých chovatelů brzy předběhne.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Za rok ubyla třetina amazoňanů žlutokrkých

Potěšitelné jsou nárůsty registrovaných amazoňanů nádherných a arating žlutých, které odrážejí úspěšné odchovy těchto druhů u tuzemských chovatelů. Počet evidovaných amazoňanů nádherných meziročně stoupnul o 13 na 102 a za první letošní pololetí jich v registru CITES přibylo osm. U aratingů žlutých ministerstvo eviduje o 15 exemplářů více než za první pololetí loňského roku a od konce roku 2012 jejich počet v tuzemsku vzrostl o šest. Nadále však klesá počet chovaných amazoňanů velkých a žlutokrkých, u ostatních druhů amazoňanů počty registrovaných ptáků většinou stagnují.

Amazoňanů velkých v Česku ubylo od konce minulého roku nejvíc ze všech papouščích druhů zařazených v první příloze CITES. Počet chovaných jedinců se snížil o 44 na 671. Meziroční úbytek je o něco nižší, představuje 29 exemplářů. Klesá i počet registrovaných amazoňanů žlutokrkých, momentálně jich celostátní registr CITES eviduje 95, což je o osm méně než na konci loňského roku. Meziročně jich v českých chovech ubylo dokonce 48, což představuje celou třetinu tuzemské chovné populace (za loňské první pololetí jich ministerstvo evidovalo 143).

Počet registrovaných aratingů žlutých v České republice přesáhnul stovku. Jde o jeden z méně častých druhů papoušků, které se v posledních letech daří úspěšně odchovávat. (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Testy paternity nezastavily růst u arů vojenských

Za první letošní pololetí se zastavil nárůst registrací arů červenouchých. Zatímco za druhé pololetí letošního roku jich oproti prvnímu pololetí přibylo 21, za letošní první pololetí registr eviduje o tři ptáky méně než k 31. prosinci 2012. Konkrétně jde o 146 jedinců. Nepatrně přibylo sporadicky chovaných arů zelených (za první pololetí dva jedinci na celkový počet 39) a kakaduů filipínských (o dva exempláře na aktuálních osm). Z velkých druhů arů přibývalo ještě arů vojenských, a to i přes to, že jsou zařazeni mezi ptáky, u kterých jsou vyžadovány testy paternity. Jen za první letošní pololetí jich v Česku přibylo 10 na celkový počet 180.

Zveřejněná tabulka však neobsahuje úplně všechny exempláře daných druhů papoušků v českých chovech. Nejsou do ní započítáni ptáci, kteří byli registrováni před vznikem centrálního registru pro ČR, tedy před květnem 2004, a také ti papoušci, kteří byli dovezeni před přistoupením Česka k mezinárodní úmluvě CITES. Konečné stavy tak mohou být o něco vyšší. Server Ararauna.cz přinese další aktuální data zase za půl roku, v lednu 2014.


Předchozí článek

Uganda vypustila zpět do volné přírody pašované žaky, kteří byli zabaveni v Bulharsku

Dálší článek

Britská ambasáda v Kostarice zaplatila stavbu vzdělávacího centra a zázemí pro Ara Project

3 Comments

  • Nemate v plane urobit takuto statistiku aj pre Slovensko?

  • Dobrý nápad, zkusíme, co na to slovenské MŽP.

    • Tak to by bolo fajn keby sa to podarilo 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější