Britská ambasáda v Kostarice zaplatila stavbu vzdělávacího centra a zázemí pro Ara Project

UVNITŘ VIDEO – Štědrého donátora našla v britském velvyslanectví v Kostarice skupina biologů, kteří se starají o Ara Project, záchrannou stanici pro ary zelené a ary arakangy. Chovné zařízení, které se muselo nedávno vystěhovat z prostor u města Alajuela a nalezlo si nový pozemek poblíž Punty Islity v severozápadní Kostarice, nyní obohatilo vzdělávací centrum a zcela nové ubytovací kapacity pro dva stálé biology zaměstnané na plný úvazek a několik dobrovolníků. Právě stavbu vzdělávacího centra a ubytovny pro biology zaplatila britská ambasáda v San José.


K TÉMATU: Kostarický Ara Project na záchranu arů arakang a zelených přišel o pozemek. Má tři měsíce na vystěhování

Nově vybudovanou záchrannou stanici s prostory pro turisty minulý týden slavnostně otevřel britský velvyslanec v Kostarice Sharon Campbell. Vzdělávací centrum, které nese název The Lookout Lapa, je umístěno na vyvýšeném místě, odkud lze pozorovat volně vypuštěné ary arakangy, připravené pro návrat do volné přírody. „Tento projekt skýtá tolik potřebnou příležitost vzdělávat místní žáky, ale i zdejší a širší komunity, a vštípit jim důležitost respektování papoušků a jejich lokalit, které tvoří nedílnou součást biologické rozmanitosti Kostariky,“ citoval velvyslance list Tico Times.

Ara Project existuje již od roku 1980

„Existuje naděje, že pokud jim to budeme vštěpovat od útlého věku, bude stále více lidí oceňovat hodnotu těchto majestátných ptáků v jejich přirozeném prostředí,“ dodal Sharon Campbell. Dar od britského velvyslanectví napomohl i dennímu chodu záchranné stanice, v Punta Islitě mohlo vzniknout zázemí pro dva stálé zaměstnance a několik dobrovolníků. „Ara Projekt je vděčný britskému velvyslanectví za jeho velkorysou podporu. Máme naději, že návštěvníci Lapa Lookout získají potřebnou inspiraci k pomoci arům, ať už tím, že poskytnou dary novému chovnému centru, nebo se o něm prostě zmíní dál,“ uvedl biolog Charlie Fayers, jeden z dvou stálých zaměstnanců stanice.

The Ara Project vznikl v roce 1980 a od roku 1990 spolupracuje s kostarickým ministerstvem životního prostředí, energetiky a telekomunikací. Od roku 1999 vypouští do volné přírody odchované ary arakangy, předloni k nim přibyli i arové zelení. Jenom do loňského roku tak z jeho chovné stanice putovalo do kostarické džungle víc než 80 arakang, přičemž na 85 procent z nich přežilo a úspěšně se rozmnožují. V roce 2011 pak The Ara Project vypustil do volné přírody i prvních deset arů zelených. Tento druh není v žádném jiném chovatelském zařízení na světě tak početně zastoupen jako právě v záchranné stanici The Ara Project.

Úvodní foto: The Ara Project


Předchozí článek

Nová statistika CITES I pro Česko: přibývá kakaduů palmových i arů hyacintových

Dálší článek

Ochranářům na Kajmanských ostrovech se podařilo zvětšit rezervaci pro amazoňany kubánské

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější