Ochranářům na Kajmanských ostrovech se podařilo zvětšit rezervaci pro amazoňany kubánské

UVNITŘ FOTO – Dalších osm akrů původního lesa na hlavním kajmanském ostrovu Grand Cayman se podařilo získat organizaci The National Trust of the Cayman Islands, která buduje největší rezervaci s původními druhy ptáků a orchidejí. Rezervace Mastic se momentálně rozkládá na 843 akrech a je domovem i pro kajmanský poddruh amazoňana kubánského. Jeho volně žijící populace čítá jen dva tisíce jedinců, přičemž samostatně žijící skupina amazoňanů kubánských na ostrově Brac klesla na pouhé čtyři stovky exemplářů.


K TÉMATU: Farmáři žádají odchyt amazoňanů kubánských na Kajmanských ostrovech. Škodí na mangu

Rezervace Mastic si klade za cíl chránit a omladit velmi vzácnou lokalitu na Grand Caymanu, která je důkazem biologické rozmanitosti tohoto ostrova. Organizace doufá, že se ji postupně podaří rozšířit až na 1 397 akrů. Výkup půdy a ochrana rezervace ale vyjde na miliony dolarů, které chce The National Trust of the Cayman Islands získat prostřednictvím nově založeného fondu. Rezervace byla založena v roce 1992 a tvoří největší souvislou plochu původního lesního porostu na Grand Caymanu. Rostou v ní například poslední nížinné karibské poloopadavé stromy, které skýtají domov řadě unikátních druhů zvířat a rostlin.

Rezervace je „ostrovem na ostrově“

Oblast, v níž se rezervace nachází, tvoří „ostrov na ostrově“. Nad hladinu oceánu se totiž dostala již před dvěma miliony let, zatímco větší část ostrova Grand Cayman vystoupila z moře teprve před 125 tisíci lety. National Trust zde udržuje původní naučnou stezku, která prochází srdcem rezervace a je základní trasou pro turisty. „Rezervace Mastic je klíčem k zachování bioloické rozmanity Kajmanských ostrovů. Její zachování je důležité pro ochranu našich původních druhů rostlin a živočichů,“ konstatuje šéf National Trustu Stuart Mailer.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci řeší, jak zachránit kajmanský poddruh amazoňana kubánského z ostrova Brac

„Les plní řadu dalších funkcí, zvyšuje množství srážek, pomáhá udržovat naše podzemní vody a chrání naše útesy, ochlazuje ostrov, odstraňuje uhlíkové splodiny a další nečistoty z ovzduší a poskytuje místním obyvatelům, ale i návštěvníkům jedinečnou šanci spojit se s přírodou,” dodádá Mailer, který v rezervaci často provádí turisty.

Návštěvníci v největší přírodní rezervaci na kajmanském ostrovu Grand Cayman, kde žije i původní poddruh amazoňana kubánského (Foto: The National Trust of the Cayman Islands)

Úvodní foto: www.pbase.com


Předchozí článek

Britská ambasáda v Kostarice zaplatila stavbu vzdělávacího centra a zázemí pro Ara Project

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. července 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější