Kostarický Ara Project na záchranu arů arakang a zelených přišel o pozemek. Má tři měsíce na vystěhování

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Padesát tisíc dolarů, v přepočtu asi jeden milion korun, potřebuje do tří měsíců sehnat kostarická nezisková organizace The Ara Project, která se zabývá chovem a návratem arů arakang a arů zelených do volné přírody. Záchranná stanice dostala výpověď z pronájmu pozemku u města Alajuela, kde léta působila. Majitel totiž pozemek proti vůli provozovatelů stanice prodal a nový vlastník jej chce použít na něco jiného. The Ara Project již získal náhradní pozemek, nemá ale dostatek financí na stavbu nových voliér a stěhování ptáků.

180 papoušků je třeba převézt 200 kilometrů

Chovné zařízení, o které se starají dobrovolníci, čítá na 180 arů arakang a arů zelených. Nová stanice by měla stát poblíž města Punta Islita v severozápadní Kostarice, asi 200 kilometrů od stávajícího záchranného centra. „Nyní ale potřebujeme rychle získat dostatek finančních prostředků na vybudování potřebné infrastruktury, chovného zařízení a na převoz arů,“ píší zástupci projektu ve výzvě zveřejněné na sociální síti Indiegogo.com, využívané pro různé kampaně na výběr finančních prostředků. Týden po zveřejnění výzvy zatím nasbírali desetinu potřebné částky – pět tisíc dolarů (necelých 100 tisíc korun).

Za zmíněných 50 tisíc dolarů chce organizace vybudovat po dvou velkých voliérách (30 x 22 m), do nichž soustředí vždy ptáky jednoho druhu a dům pro ošetřovatele. „Obě voliéry potřebují silnou síť, kovové rámy, dveře, střešní krytiny a další materiál. Část použijeme ze současných voliér u Alajuely, ale většina je zastaralá a nevyhovující,“ konstatují zástupci The Ara Project. Dalších nejméně 200 tisíc dolarů (asi čtyři miliony korun) potřebuje organizace sehnat v dalším kroku na vybudování rozmnožovacího centra pro papoušky.

Dárci se mohou stát kmotry vybraného ary

Organizace proto vymyslela dárcovskou kampaň, v níž nabízí za jednorázový dar 25 dolarů (cca 500 korun) uvedení jména dárce na pamětní desce v novém chovném centru u Punta Islity. Za dary ve výši 100 dolarů (necelé dva tisíce korun), které se rovnají přibližným nákladům na převoz a umístění jednoho z chovaných papoušků, organizace zašle dárci fotografii konkrétního papouška, kterému pomohl. U dárců, kteří poskytnou 500 a více dolarů (nad 10 tisíc korun), The Ara Project počítá s podrobnějším informováním o konkrétních ptácích, jimž daný člověk pomohl. „Stane se na rok kmotrem jednoho papouška, dostane vše o jeho životě, historii, soubor fotografií…“ vypočítává organizace.

Právě dary nad 500 dolarů jsou pro The Ara Project klíčové, za tuto sumu totiž může pořídit například dvě sítě pletiva o šesti metrech čtverečních pro nové voliéry. Tak vysoký dar zatím do konce minulého týdne poskytli dva dárci, po 100 dolarech zaslalo 20 lidí a dalších 20 donorů přispělo 25 dolary. Slibované fotografie papoušků a další dokumenty organizace zašle v průběhu dubna, kdy by už její záchranná stanice měla být přestěhovaná do nových prostor. „Jakmile budou ptáci přestěhováni, budeme pokračovat v tom, co umíme nejlépe, tedy odchovu mladých arů a jejich vypouštění do volné přírody,“ slibují organizátoři.

Největší chov arů zelených na světě

The Ara Project vznikl v roce 1980 a od roku 1990 spolupracuje s kostarickým ministerstvem životního prostředí, energetiky a telekomunikací. Od roku 1999 vypouští do volné přírody odchované ary arakangy, předloni k nim přibyli i arové zelení. Jenom do loňského roku tak z jeho chovné stanice putovalo do kostarické džungle víc než 80 arakang, přičemž na 85 procent z nich přežilo a úspěšně se rozmnožují. V roce 2011 pak The Ara Project vypustil do volné přírody i prvních deset arů zelených. Tento druh není v žádném jiném chovatelském zařízení na světě tak početně zastoupen jako právě v záchranné stanici The Ara Project.

Divoká populace arů arakang v Kostarice nyní čítá už jen poslední dva tisíce jedinců, arů zelených je po celém jejich přirozeném biotopu ve Střední a části Jižní Ameriky jen dva a půl tisíce. „The Ara Project je malý, ale mezinárodní projekt s několika zaměstnanci v Kostarice a dlouhodobými dobrovolníky z celého světa. I kdybyste nám nemohli pomoci finančně, přečtěte si informace o naší práci na webu www.thearaproject.org a dejte o nás vědět svým přátelům a kolegům,“ vyzývají zástupci organizace. The Ara Project má i vlastní stránku na Facebooku.

Pozemek u kostarického města Punta Islita připravený pro stavbu nového chovatelského zařízení organizace The Ara Project (Foto: The Ara Project)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..