Amazoňan velký (Amazona oratrix)

Větší druh vzácnějšího amazoňana, který byl donedávna považován za poddruh amazoňana žlutohlavého (v některé literatuře stále ještě není veden jako samostatný druh). Celkově je zelený, spodní část těla je bledší až žlutavá. Hlava až po líce a krk žlutá, za temenem občas zelená pírka. Zadní část krku a týl zelené s černým lemováním konce pírek. Zobák rohový, oko oranžové, běhák světle šedý. Dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 490 g.

Ve volné přírodě žije se středním Mexiku, na pobřeží Pacifiku a Atlantiku, zejména pacifickém pobřeží od Colimy na jih až po Oaxacu. Patří mezi ohrožené druhy, BirdLife International odhaduje početnost divoké populace na sedm tisíc jedinců. Proto byl zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Existují až čtyři poddruhy: amazoňan velký severní (Amazona oratrix magna), amazoňan velký mariaský (Amazona oratrix tresmariae), amazoňan velký honduraský (Amazona oratrix belizensis) a amazoňan velký guatemalský (Amazona oratrix guatemalensis).

Chov v zajetí

Méně často chovaný druh amazoňana, ale v zajetí není vzácný ani sporadický. Jeho většímu rozšíření brání především zařazení do první přílohy CITES a povinná registrace všech ptáků, včetně žádostí o výjimky ze zákazu prodeje odchovaných mláďat. Na chov je náročný podobně jako ostatní amazoňané, samec může být v době toku a hnízdění velmi agresivní. Méně často bývá chován jako domácí mazlíček.

V minulosti byl v chovech častější, vůbec prvního odchovu v tuzemsku dosáhnul v roce 1984 Jan Beneš. V té době byl ještě zařazován jako poddruh amazoňana žlutohlavého. Nyní je odchováván každoročně mnoha chovateli.

Dostupnost a cena

Patří mezi dostupnější druhy amazoňanů z první přílohy CITES, běžně je nabízen v chovatelské inzerci na českých webech. Cena mladých ptáků se v roce 2011 pohybovala okolo 20 tisíc korun. Starší ptáci, zejména pohlavně dospělé páry, jsou dražší. Při koupi tohoto druhu musí nový majitel papouška registrovat u příslušného krajského úřadu.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ostrava
Papouščí zoo Bošovice