Amazoňan nádherný (Amazona pretrei)

Větší druh amazoňana, celkově zelený, na spodní části těla, hlavě a krku bledší. Peří je na konci lemované černě. Čelo, uzdička, temeno a okolí oka je červené, nahé oční okruží a tenký pás k oku šedavé. Zobák je rohové barvy, oko oranžově žluté, běhák žlutavě hnědý. Dorůstá délky 32 cm a hmotnosti do 300 g.

TIP: Články o amazoňanu nádherném na Ararauna.cz

Ve volné přírodě obývá jihovýchodní Brazílii, severovýchodní Argentinu, severní Uruguay a jihovýchodní Paraguay. Jeho populace začala strmě klesat začátkem 90. let minulého století, kdy jich podle BirdLife International zbylo jen 8 500. Proto byl zařazen na seznam CITES, mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů. Díky tomu jeho stavy ve volné přírodě vzrostly na momentálních 16 tisíc.

Chov v zajetí

Podobně jako amazoňan tukumanský se v evropských chovech do 80. let minulého století téměř nevyskytoval. Poté se začal dovážet i do tehdejšího Československa (až těsně před revolucí), ale jen do roku 1997, kdy v České republice začala platit úmluva CITES. Přesto se jich mezi české chovatele dostalo několik a je pravidelně odchováván. Vůbec prvního odchovu v tuzemsku docílil v roce 1992 Jan Nedělník.

Náročnost chovu amazoňana nádherného je podobná jako u častějších a známějších druhů amazoňanů. Samci mohou být v době toku a hnízdění agresivní. Většímu rozšíření tohoto druhu v českých chovech brání povinná registrace všech ptáků a nutnost výjimek pro obchodování s tímto druhem papouška.

Dostupnost a cena

Vzácný a velmi drahý papoušek. Jeden z nejdražších dostupných druhů amazoňanů vůbec. Cena jednoho ptáka se v roce 2011 pohybovala okolo 120 tisíc korun, což výrazně omezuje počet chovatelů, kteří si ho mohou dovolit pořídit.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí zoo Bošovice (u Slavkova u Brna)