Aktivisté v Namibii protestují proti tranzitu žaků odchycených v Kongu a Kamerunu

UVNITŘ VIDEO – Ochránci přírody v africké Namibii varují před nelegálním odchytem žaků velkých a liberijských a jejich vývozem do zahraničí. Země sice přistoupila k naprostému zákazu odchytu těchto papoušků, je ale tranzitní zemí, přes kterou putují ptáci z Kamerunu a Demokratické republiky Kongo. Tyto země mají výjimku z mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů a mohou ročně vyvézt celkem osm tisíců žaků velkých a žaků liberijských.

„Kupujte jen žaky s uzavřeným kroužkem!“

Na Kamerun z toho připadají tři tisíce ptáků a na Kongo pět tisíc. Mezinárodní organizace World Parrot Trust však už dříve upozornila, že obě země kvóty překračují a vyvážejí mnohem více papoušků. Podmínky transportu jsou navíc značně nevyhovující a velká část ptáků jej nepřežije. Nevládní organizace Avicultural Association of Namibia (AAN) proto varovala, že žakům hrozí v obou zemích postupné vyhynutí, byť dodnes v přírodě žijí statisíce těchto ptáků.

AAN vede svoji vlastní kampaň, v níž informuje obyvatele Namibie o rizicích spojených s nelegálním obchodováním s divokými ptáky. Nechala vytisknout letáky a plakáty, z nichž část využila na nedávné zemědělské a průmyslové výstavě ve Windhoeku. Organizace upozorňuje na způsob, jakým lze rozeznat odchyceného ptáka od papouška odchovaného v zajetí. Vyzývá všechny kupující, aby u žaků vyžadovali uzavřený kroužek, který se nasazuje ještě mláďatům v budce a později už nelze z nohy sejmout.

Petice proti výjimce CITES neuspěla

World Parrot Trust se letos neúspěšně pokoušel přimět výbor CITES, aby výjimku pro odchyt žaků v Kamerunu a Kongu zrušil. Členy výboru nepřesvědčila ani mezinárodní petice, již podepsalo na 41 tisíc lidí. „Pokud vám záleží na volně žijících živočiších, přírodě, vašich mazlíčcích, naší planetě, je třeba podpořit zákaz veškerého obchodu s žaky z Kamerunu a Demokratické republiky Kongo. Tisíce těchto dlouhověkých, inteligentních papoušků bývá ročně vytrženo z volné přírody, zabaleno do malých transportních beden, krmeno plesnivými arašídy a prodáváno za lukrativní částky,“ upozorňuje výkonný ředitel World Parrot Trust Jamie Galardi.

„Mnoho ptáků zemře vyčerpáním nebo se smrtelně zraní v odchytových sítích, případně uhynou na dehydrataci, nemoci a stres při přepravě v primitivních dřevěných bednách, když jsou skladováni, přepravování a prodáváni na venkovských trzích,“ líčí Galardi. Odchytoví ptáci se přesto nadále dostávají do celého světa, včetně České republiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..