Nandejové černohlaví se přemnožili v Kalifornii. Hejna papoušků překvapují i Hollywood

UVNITŘ VIDEO – Nejen mníšci šedí a alexandři malí se dokáží rozmnožovat v místech, kde se přirozeným způsobem nikdy nevyskytovali. Nandejové černohlaví, středně velcí jihoameričtí papoušci blízcí aratingům, se přemnožili v jižní Kalifornii. Zatímco loni byli v tomto státě USA spatřováni jen ojediněle a v malých počtech, letos jde o poznání větší hejna, informoval web Thousand Oaks Acorn, zaměřený na regionální zpravodajství z jihovýchodní Kalifornie.

Vytlačí původní druhy z hnízdních dutin?

První nandejové se v kalifornské přírodě objevili údajně již v padesátých letech minulého století. Mělo jít o uprchlíky ze zajetí, a to jak o chovné ptáky, tak někdejší domácí mazlíčky. Ptáci se mezi sebou začali křížit a poměrně rychle se rozmnožili. „Zaznamenali jsme spoustu příběhů, jak se nandejové dostali do volné přírody. Pravděpodobně šlo o desítky jednotlivých incidentů, kdy byli papoušci úmyslně či neúmyslně vypuštěni,“ říká Kimball Garrett, manažer ptačí expozice Přírodovědného muzea v Los Angeles.

Část zdivočelých papoušků může pocházet od chovatelů, jejichž domy v roce 1961 postihly rozsáhlé ničivé požáry a jejich majitelé a hasiči ve spěchu ptáky vypouštěli z voliér, aby neuhořeli. Další papoušci údajně pocházejí ze zábavného parku Busch Gardens ve Van Nuys, který je dnes již zrušený. I když nejde o původní kalifornský druh, podle ornitologa Kimballa Garretta nemají nandejové nijak ničivý vliv na původní ekosystém. „Jediné, čím by mohli ohrozit původní druhy ptáků, je soupeření o hnízdní dutiny,“ míní.

Oblast, v níž se nandejové tolik rozšířili, je proslulá rozsáhlými dubovými lesy. Právě v těch papoušci nacházejí dostatek vhodných míst pro hnízdění. S potravou si podle Garretta nelámou hlavu. „Jedí to, co se vyskytuje v místech, kde se zrovna pohybují. Rozhodně kvůli potravě nemigrují na velké vzdálenosti,“ říká biolog. Často ale navštěvují městské parky a zahrady, kde je potrava lépe dostupná a je jí víc. „Jejich hlasy zní, jako byste byli v amazonské džungli,“ popsal webu Thousand Oaks Acorn jeden z místních obyvatel, který žije poblíž Newbury Parku (ze stejného místa je i video níže).

Španělsko už chov nandejů omezilo zákonem

Nandejové se v městských parcích vyskytují několik měsíců v roce, zpravidla během léta. „Vzpomínám si na malou skupinu, kterou jsem viděl loni, ale letos létají v celých hejnech,“ uvedl Scott Bailey. Podle jednoho ze zaměstnanců místního zverimexu se nandejové vyskytují prakticky v celé jižní Kalifornii: „Jsou i po celém Los Angeles, po Hollywoodu, prostě všude.“ Jim Brockett, majitel agentury se zvířaty cvičenými pro film, rozšíření nandejů do volné přírody vítá. „Žije tu už řada exotických druhů zvířat. Ve volné přírodě se uchytí docela snadno,“ míní.

Ptáci podle Brocketta v Kalifornii zůstanou, tedy pokud jim v dalším rozšiřování hnízdního biotopu nezabrání člověk. Papoušky velmi dobře zná z doby, kdy pět let žil v Jižní a Střední Americe. Sám doma chová aru hyacintového. „Nandejové žijí v Kalifornii už 60 až 100 let. Nejde sice o původní druh, ale myslím si, že teď by se za něj už dali považovat.“ Vedle Kalifornie žije silná divoká populace nandejů černohlavých také na Floridě. Španělsko tohoto papouška dokonce zařadilo na seznam potenciálně invazních druhů a zákonem omezilo jejich chov.

V Kalifornii však z papoušků volně nežije pouze nandej černohlavý. Zaznamenali zde už místní populace šesti druhů amazoňanů, tří druhů aratingů, dvou druhů tiriků a jednoho druhu alexandra.

Úvodní foto: free-pet-wallpapers.com

Co by měly Spojené státy dělat s nepůvodními populacemi papoušků, jako je nandej černohlavý?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..