Začala výstava Exotika 2012, největší vzácností jsou zoborožci hnědaví od Čestmíra Drozdka

UVNITŘ FOTOGALERIE – Za mimořádného zájmu veřejnosti, který ještě více podpořily právě začínají podzimní prázdniny pro školáky, začala ve čtvrtek na Výstavišti v Lysé nad Labem výstava Exotika 2012. Jde o vůbec největší akci pro chovatele exotického ptactva v České republice, pokud bychom nepočítali Exotu Olomouc, která se však koná jen jednou za dva roky (a právě na letošek vyšel „lichý“ rok bez Exoty). Papoušci, ale také vodní ptáci, bažanti, okrasní holubi, terarijní zvířata a opice obsadili tři výstavní haly o ploše pět tisíc čtverečních metrů.

Největší rarity přicestovaly z České Sibiře

Největší vzácností letošní Exotiky jsou bezesporu zoborožci hnědaví, které na výstavu zapůjčil Čestmír Drozdek z Českého Rudolce. Ačkoli nejde o papoušky, jistě stojí za zmínku, protože jde druh zoborožce, který je v zajetí velmi vzácný, a Čestmíru Drozdkovi se ho podařilo jako prvnímu v Evropě rozmnožit. Mladý pár, který je k vidění v hlavní výstavní hale B v přízemí výstaviště, není nijak bázlivý. Ptáci si zvědavě prohlíží návštěvníky a nechají se bez problémů fotografovat.

Čestmír Drozdek „zásobil“ letošní Exotiku mnoha dalšími ptáky. Poblíž voliéry se zoborožci hnědavými je velká voliéra s jeho papoušky: sedmi amazoňany modročelými, dvanácti papoušky konžskými, pěti eklektusy různobarvými aruskými a jedním amazónkem bělobřichým. V jiné části haly chovatel vystavuje skupinu žaků velkých (Čestmír Drozdek žaky odchoval jako první v někdejším Československu) či šestici plodožravých turak bělolících. Z dalších ptáků do Lysé přivezl sojku azurovou, krasku červenozobou, mandelíky fialovoprsté, vousáky rovníkové a triupály oranžové.

Největší raritou letošního ročníku Exotiky v Lysé nad Labem jsou zoborožci hnědaví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ochočení kakaduové si vyžadují pozornost

Na Exotice ale není nouze ani o velké druhy papoušků. Terárium Praha zde stejně jako loni vystavuje ochočeného aru araraunu, a z arů jsou zde k vidění další tři druhy: v hlavní hale B jde o ary malé a ary červenoramenné, v hale A2 vedle klecí s bodovanými ptáky o ary marakány a ary červenoramenné (ve voliérách s papoušky určenými k prodeji). Z kakaduů lze na výstavě vidět kakadua bílého, moluckého a růžového, přičemž první dva jsou ochočení a přímo si vyžadují pozornost návštěvníků. Kakadu molucký dokonce natolik, že na procházející vystrkuje skrz pletivo pařát a chytá jím za prst.

Na Exotice 2012 jsou k vidění čtyři druhy arů, včetně těchto arů malých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Všechny kakaduy na Exotice vystavují manželé Žohovi, kteří jménem Klubu přátel exotického ptactva výstavu spolupořádají a velké papoušky chovají i ve stálé expozici Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze na Albertově. Do Lysé dovezli i mnoho drobných exotických ptáků, ale také zoborožce křiklavé, které zde vystavovali už loni. Amazoňany na Exotice zastupují tři druhy (čtvrtý byl v prodejní expozici): amazoňan pomoučený a amazoňan kubánský od chovatelky Šárky Ksandrové (vystavuje zde i ary malé) a amazoňan modročelý od Martina Gubrice.

Ochočený kakadu molucký si užívá pozornost návštěvníků výstavy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Tirikové, pyrury i loriové

Kolekci velkých papoušků, kteří jsou v hale B umístěni vedle sebe v zadní části místnosti, doplňují amazónci červenozobí. Mezi menšími druhy papoušků v jiné části haly lze narazit i na amazónky bělobřiché a běločelé. Loriů jsou na výstavě dva druhy, které zde byly k vidění i loni: lori mnohobarvý jižní a lori červený. Mezi vzácnější druhy patří papoušek chocholatý, druh, na něž se vztahuje povinná registrace podle mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů.

Méně hojné papoušky na výstavě zastupuje i tento tirika kobaltový (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mezi malými papoušky je zajímavá sbírka tří druhů tiriků. Do Lysé je přivezl Petr Schwarzmann a jde o tiriky zelené, tiriky bělokřídlé a tiriky kobaltové. K vidění jsou také čtyři druhy pyrur, včetně tří barevných mutací pyrury zelenolícího (většinu vystavuje specialista na tyto papoušky Vítězslav Eliáš). Africké papoušky rodu Poicephalus zastupují dva druhy: nejčastěji chovaný papoušek senegalský a papoušek hnědohlavý, které organizátoři umístili hned vedle ochočeného kakadua bílého. Jeden z papoušků hnědohlavých je rovněž ochočený, nechá se drbat za hlavou a „povídá“.

Méně známý příbuzný papouška senegalského, o poznání menší papoušek hnědohlavý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nechybí stánky s krmivy a literaturou

Australské, četněji chované druhy papoušků na Exotice reprezentují rosely pestré, žlutohlavé, žlutolící a penant, papoušci zpěvaví, královští, červenokřídlí a nádherní, neoféma bourek a modrokřídlá, ale také latam vlaštovčí, který je ve své domovině téměř vyhuben, zatímco v zajetí je poměrně častý. V horní výstavní hale A2 mezi prodejnými papoušky je kolekce šesti druhů aratingů (červenolící, červenohrdlý, aztécký, hnědohrdlý, tmavohlavý a sluneční), amazoňan žlutolící či papoušek patagonský.

Velkou pozornost návštěvníků Exotiky 2012 vzbuzuje i tento tukan Fischerův (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Hlavním tahákem haly A2 jsou ale bodované výstavy andulek, korel, menších papoušků (agapornisů a neofém), kanárů a drobných exotů. Víc než polovinu haly také tvoří tradiční stánky s krmivy a potravinovými doplňky, vlastní prodejní místo zde mají i dva exotářské časopisy: Nová Exota a Papoušci. V dolní hale A1 návštěvníci narazí na vodní ptáky, bažanty, ale třeba i racky a pávy, a ve vestibulu při vstupu do krytého výstaviště na pár sovic sněžních. Nemluvě o „neptačích“ exponátech v hlavní hale B, které by zabraly celý samostatný článek.

Pohled od vstupu do hlavní haly B Výstaviště v Lysé nad Labem, kde se Exotika 2012 koná, těsně po jejím zahájení (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Návštěva Exotiky 2012 rozhodně stojí za to. Výstavě hodně pomáhá strategické umístění prakticky hned u hlavního vlakového nádraží v Lysé nad Labem na hlavní trati z Prahy do Hradce Králové. Hned v den zahájení na ni dorazily odhadem stovky lidí, přičemž hlavní nápor se dá očekávat až o víkendu. Otevřeno až do neděle 28. října denně od 9:00 do 17:00, vstupné stojí 120 korun, děti do 10 let ZTP/P mají vstup zdarma. Katalog výstavy přijde na 50 Kč, psi mají na výstaviště vstup zakázán.

Jeden z ochočených zvědavců letošní Exotiky, kakadu bílý ze stálé expozice Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze na Albertově (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Protahující se latam vlaštovčí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Plodožravé ptáky na Exotice 2012 reprezentoval i tento pár turak Fischerových (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Stejně jako loni je možné i letos na Exotice vidět zoborožce křiklavé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Z vystavovaných amazónků budil největší pozornost asi tento pestře vybarvený amazónek bělobřichý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nejmenší druh ary, „nobiliska“ – ara červenoramenný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Z častějších druhů papoušků je na Exotice 2012 k vidění například neoféma bourek (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Navštívíte výstavu Exotika 2012 v Lysé nad Labem?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..