Nepříliš nápadný druh amazónka, který nepatří mezi oblíbence chovatelů. Hlavu má olivově zelenou, temeno a záhlaví s širokým tmavě modrým lemem, líce olivové, na okrajích per modré, brada a pás přes hrdlo jsou modré, prsa tmavožlutě olivová s tmavým šedomodrým odstínem u každého pírka. Břicho má tmavě žlutoolivové s tmavě růžovým odstínem. Ocas na středu zelený, okrajová ocasní pera modrá, u kořene červená. Zobák červený, oko žluté, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 26 až 30 cm (podle poddruhy) a hmotnosti do 275 g.
Divoká populace obývá severní Venezuelu, západní Kolumbii, Ekvádor, východní Peru a severní Bolívii. Ve volné přírodě je celkem běžný, není ohrožen. Proto ani není zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Existuje šest poddruhů: amazónek červenozobý horský (Pionus sordidus sordidus), amazónek červenozobý menší (Pionus sordidus antelius), amazónek červenozobý severní (Pionus sordidus ponsi), amazónek červenozobý kolumbijský (Pionus sordidus saturatus), amazónek červenozobý peruánský (Pionus sordidus corallinus) a amazónek červenozobý ekvádorský (Pionus sordidus mindoensis).
Chov v zajetí
Velmi vzácně chovaný druh amazónka, který se v chovech objevuje jen zřídka. V roce 1975 jej dovezla pražská zoologická zahrada, v roce 1982 pak slovenský chovatel Zdeněk Pichlík. V těchto chovech ale již nejsou, ale do České republiky bylo v letech 2009 až 2010 importováno devět exemplářů z USA do soukromého chovu.
Dostupnost a cena
Velmi zřídka chovaný druh papouška, v chovatelské inzerci jej v tuzemsku nikdo nenabízí. Cena se těžko odhaduje, ale nejde o příliš atraktivní druh, který si navíc řada chovatelů plete s častějími amazónky. Pro specialisty jde o raritu.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.