Asi nejmenší a nejméně nápadně zbarvený aratinga. Celkově je zelený, kostřec, líce a příuší jasnější, opeřené ozobí oranžové. Hrdlo a prsa má olivově hnědé, ve spodní části více olivové. Spodní krovky ocasní zelené, vnější letky ruční a loketní modré, na spodní straně šedá. Ocas má olivově žlutý, zobák rohový, nahé okolí oka bílé, oko oranžové, běhák šedý. Dorůstá délky 26 cm a hmotnosti do 85 g.
Ve volné přírodě obývá Střední Ameriku a Karibik, konkrétně Jamajku a menší ostrovy v jejím okolí, Mexiko a západní Panamu. Divoká populace je velmi početná, BirdLife International ji odhaduje na půl milionu až pět milionů ptáků. Proto ani není zařazen na seznam papoušků v první příloze mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů. Dělí se na dva poddruhy: aratinga aztécký jižní (Eupsittula astec astec) a aratinga aztécký severní (Eupsittula astec vicinalis). Dříve uznávaný třetí poddruh aratinga aztécký jamajský je nyní samostatným druhem aratingou jamajským (Eupsittula nana).
Chov v zajetí
Sporadicky chovaný druh papouška, který ale není vzácný a rozhodně ne nějak extra drahý. Na chov je nenáročný, je odolný vůči chladu, ale dokáže být velmi hlučný a vyžaduje pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Do České republiky se začal dovážet až v posledních dvaceti letech, proto nějakou dobu trvalo, než u nás byl odchován.
Prvenství v tuzemském odchovu drží Jan Janek, který ho zaznamenal v roce 2001. Nyní jej odchovává několik českých chovatelů, ale rozhodně není tak častý jako jiné méně známé a rozšířené druhy aratingů, kteří jsou jinak cenově dostupní většině zájemců.
Dostupnost a cena
Zřídka nabízený druh aratingy, který se sporadicky objevuje v nabídce chovatelské inzerce na českých webech. V roce 2011 se mladí ptáci prodávali za cenu od 10 tisíc korun za kus. Starší ptáci a především harmonizující páry po úspěšných odchovech jsou dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.