Aratinga tmavohlavý (Aratinga weddellii)

Nenápadný menší druh aratingy. Celkově je zelený, na spodní části těla bledší až žlutavý. Hlavu má šedohnědou s tmavě modrošedým lemem na konci pírek. Vnější letky ruční a loketní jsou modré, ocas zelený, na špici modrý, zespodu šedý. Zobák je černý, nahé okolí oka bílé, oko žlutavě bílé, běhák šedý. Dorůstá délky 28 cm a hmotnosti do 120 g.

Ve volné přírodě žije v severozápadní části Jižní Ameriky, konkrétně v jihovýchodní Kolumbii, východním Ekvádoru, východním Peru, severovýchodní Bolívii a západní Brazílii. Divoká populace je celkem četná, není ohrožena a ani se nejeví, že by se počet jedinců snižoval. Proto ani není zařazen na seznam papoušků v první příloze mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů.

Chov v zajetí

Zřídka chovaný, ale celkem běžný druh aratingy. Na chov je nenáročný, je odolný vůči chladu, ale dokáže být velmi hlučný a vyžaduje pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Do tuzemska se začal tento druh dovážet až v první polovině 80. let minulého století a do přelomu století byl považován za vzácného.

Prvního odchovu v bývalém Československu dosáhnul v roce 1980 Zdeněk Pichlík v Dunajské Stredě, v České republice pak v roce 1985 Václav Novotný. Nyní je odchováván pravidelně mnoha chovateli, ale většinou jej drží jen specialisté na aratingy.

Dostupnost a cena

Sporadicky chovaný druh papouška, který je celkem běžně dostupný. Pravidelně se objevuje v chovatelské inzerci na českých webech, ale ne tak často jako třeba aratinga zlatý nebo aratinga jendaj. V roce 2011 se cena za mladého ptáka pohybovala oko tří tisíc korun. Starší ptáci a především harmonizující páry po úspěšných odchovech jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..