Menší a velmi rozšířený druh amazónka. Celkově je zelený, na spodní části těla bledší až žlutavý. Čelo, přední část temene, střed hrdla a skvrnu na bradě má bílé, příuší tmavě modré. Ostatní části hlavy jsou zelené, široce lemované s modrým nádechem, prsa má olivově hnědá s nachově modrým lemováním konců pírek. Břicho je zelené. Ocasní pera jsou zelená, na konci a po straně modrá a u kořene červená. Zobák zelenavě žlutý, u kořene šedý, oko oranžově hnědé až tmavě hnědé, běhák narůžovělý. Dorůstá délky 24 cm a hmotnosti do 220 g.
Divoká populace tohoto papouška obývá výhradně Střední Ameriku, konkrétně od jihovýchodního Mexika po západní Panamu, a to převážně na Karibských svazích. Jde o poměrně početný druh, BirdLife International odhaduje, že ve volné přírodě žije od 50 do 500 tisíc jedinců. Je nejseverněji žijícím druhem amazónka vůbec
Chov v zajetí
Jeden z nejpočetněji chovaných druhů amazónků, ale až v několika posledních letech. Je velmi odolný a nenáročný, odchovy se daří i v menších boxových klecích. Není jasné, kdy byl poprvé odchován v České republice, ale na Slovensku se to podařilo v roce 1999 S. Palkovičovi a V. Zouharovi. V tuzemsku je nyní odchováván každoročně mnoha chovateli, což postupně vedlo k rapidnímu poklesu ceny těchto ptáků a jejich lepší dostupnosti.
Amazónek běločelý rozhodně patří mezi nejméně náročné a nejlépe dostupné papoušky tohoto rodu. Chovatelé, kteří se chtějí specializovat na chov amazónků, by měli začínat právě s tímto druhem.
Dostupnost a cena
Běžně dostupný druh papouška, který se občas chová i jako domácí mazlíček. Zájemce ale musí počítat s tím, že by mohl být hlučný. Počty amazónků běločelých v českých chovech az poslední léta rapidně stouply, stejně jako úspěšné odchovy, což srazilo cenu těchto ptáků až na necelých pět tisíc korun za mládě v roce 2011.
Výskyt v českých a moravských ZOO