Patří z nejmenším druhům aratingů vůbec. Celkově je zelený, na spodu těla bledší a žlutější. Čelo, uzdička a strany hlavy jsou oranžově žluté, přední část temene tmavě zelenomodrá. Hrdlo a prsa jsou olivově hnědá, na středu břicha mívá různě velký oranžový znak. Ocas je zelený, zespodu špinavě žlutý, střední pera na špici zelenavě modrá. Lysina okolo očí je bílá, zobák hnědý, oko žluté a běhák šedý. Dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 100 g.
Ve volné přírodě žije v Panamě, na severu Jižní Ameriky a ostrovech severně od Venezuely. Je velmi častý, divoká populace se odhaduje na statisíce ptáků. Existuje neuvěřitelných čtrnáct poddruhů: aratinga hnědohrdlý antilský (Eupsittula pertinax pertinax), aratinga hnědohrdlý bonairenský (Eupsittula pertinax xanthogenia), aratinga hnědohrdlý arubenský (Eupsittula pertinax arubensis), aratinga hnědohrdlý karibský (Eupsittula pertinax aeruginosa), aratinga hnědohrdlý říční (Eupsittula pertinax griseipecta), aratinga hnědohrdlý orinocký (Eupsittula pertinax lehmani), aratinga hnědohrdlý tortugský (Eupsittula pertinax tortugensis), aratinga hnědohrdlý margaritský (Eupsittula pertinax margaritensis), aratinga hnědohrdlý venezuelský (Eupsittula pertinax venezuelae), aratinga hnědohrdlý guayanský (Eupsittula pertinax chrysophrys), aratinga hnědohrdlý surinamský (Eupsittula pertinax surinama), aratinga hnědohrdlý západobrazilský (Eupsittula pertinax chrysogenys), aratinga hnědohrdlý severobrazilský (Eupsittula pertinax paraensis) a aratinga hnědohrdlý panamský (Eupsittula pertinax ocularis).
Chov v zajetí
Zřídka chovaný druh aratingy, ale nedá se říct, že by byl vzácný. Oproti jiným zástupcům svého rodu je výrazně menší a drobnější. Na chov je nenáročný, je odolný vůči chladu, ale dokáže být velmi hlučný a vyžaduje pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Často je chovaný ve větších skupinách a může takto i hnízdit.
Nikdy nebyl mezi chovateli příliš rozšířen, i když jeho cena je příznivá. Není ale příliš atraktivní, i když občas bývá chován i jako domácí mazlíček. V České republice byl poprvé odchován v roce 1982 u Jana Janky. Nyní jej chová větší počet chovatelů a k odchovům u nás dochází každoročně.
Dostupnost a cena
Běžně dostupný druh papouška, ale není tak často nabízen jako známější aratingové. Zřídka se objevuje v chovatelské inzerci na českých webech. Patří mezi středně drahé druhy papoušků, v roce 2011 se cena za jednoho ptáka pohybovala okolo šesti tisíc korun. Starší ptáci a především harmonizující páry po úspěšných odchovech jsou dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)