Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Aratinga hnědohrdlý (Eupsittula pertinax)

Patří z nejmenším druhům aratingů vůbec. Celkově je zelený, na spodu těla bledší a žlutější. Čelo, uzdička a strany hlavy jsou oranžově žluté, přední část temene tmavě zelenomodrá. Hrdlo a prsa jsou olivově hnědá, na středu břicha mívá různě velký oranžový znak. Ocas je zelený, zespodu špinavě žlutý, střední pera na špici zelenavě modrá. Lysina okolo očí je bílá, zobák hnědý, oko žluté a běhák šedý. Dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 100 g.

Ve volné přírodě žije v Panamě, na severu Jižní Ameriky a ostrovech severně od Venezuely. Je velmi častý, divoká populace se odhaduje na statisíce ptáků. Existuje neuvěřitelných čtrnáct poddruhů: aratinga hnědohrdlý antilský (Eupsittula pertinax pertinax), aratinga hnědohrdlý bonairenský (Eupsittula pertinax xanthogenia), aratinga hnědohrdlý arubenský (Eupsittula pertinax arubensis), aratinga hnědohrdlý karibský (Eupsittula pertinax aeruginosa), aratinga hnědohrdlý říční (Eupsittula pertinax griseipecta), aratinga hnědohrdlý orinocký (Eupsittula pertinax lehmani), aratinga hnědohrdlý tortugský (Eupsittula pertinax tortugensis), aratinga hnědohrdlý margaritský (Eupsittula pertinax margaritensis), aratinga hnědohrdlý venezuelský (Eupsittula pertinax venezuelae), aratinga hnědohrdlý guayanský (Eupsittula pertinax chrysophrys), aratinga hnědohrdlý surinamský (Eupsittula pertinax surinama), aratinga hnědohrdlý západobrazilský (Eupsittula pertinax chrysogenys), aratinga hnědohrdlý severobrazilský (Eupsittula pertinax paraensis) a aratinga hnědohrdlý panamský (Eupsittula pertinax ocularis).

Chov v zajetí

Zřídka chovaný druh aratingy, ale nedá se říct, že by byl vzácný. Oproti jiným zástupcům svého rodu je výrazně menší a drobnější. Na chov je nenáročný, je odolný vůči chladu, ale dokáže být velmi hlučný a vyžaduje pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Často je chovaný ve větších skupinách a může takto i hnízdit.

Nikdy nebyl mezi chovateli příliš rozšířen, i když jeho cena je příznivá. Není ale příliš atraktivní, i když občas bývá chován i jako domácí mazlíček. V České republice byl poprvé odchován v roce 1982 u Jana Janky. Nyní jej chová větší počet chovatelů a k odchovům u nás dochází každoročně.

Dostupnost a cena

Běžně dostupný druh papouška, ale není tak často nabízen jako známější aratingové. Zřídka se objevuje v chovatelské inzerci na českých webech. Patří mezi středně drahé druhy papoušků, v roce 2011 se cena za jednoho ptáka pohybovala okolo šesti tisíc korun. Starší ptáci a především harmonizující páry po úspěšných odchovech jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..