Zakažte vývoz žaků z Konga a Kamerunu, žádala mezinárodní petice. Neuspěla

Na 41 tisíc lidí z celého světa podepsalo petici pořádanou mezinárodní organizací World Parrot Trust proti pokračování legálního vývozu odchycených žaků velkých a žaků liberijských z Konga a Kamerunu. Obě africké země mají povolení od stálého výboru CITES, orgánu, který dohlíží na dodržování stejnojmenné mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy, na vývoz osmi tisíc ptáků ročně. Z toho pět tisíc žaků připadá na Kongo a tři tisíce na Kamerun. Výbor CITES však výzvu nevyslyšel a povolení prodloužil.


„Současný stav je naprosto neudržitelný“

World Parrot Trust přitom upozorňuje, že obě země kvóty nedodržují a vyvážejí mnohem více papoušků. V případě Konga šlo jen v letech 2005 až 2010 v průměru o 3 100 ptáků ročně více, než bylo povoleno, Kamerun za léta 2000 až 2005 vyvezl v průměru o 3 700 žaků ročně víc. Informoval o tom server BirdChannel.com. Počet volně žijících papoušků obou nedávno taxonomicky oddělených druhů žaků přitom neustále klesá. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), která sestavuje Červenou knihu ohrožených živočichů, je proto přeřadila do kategorie zranitelných druhů (z původní kategorie „téměř ohrožený“).

Žakové jsou kvůli své inteligenci a učenlivosti vůbec nejžádanějšími papoušky na trhu, a jen za posledních dvacet let jich bylo z Afriky vyvezeno na půl milionu. „Je nejvyšší čas, aby mezinárodní společenství zasáhlo a zabránilo dalšímu poklesu u volně žijících populací žaků,“ míní zástupce World Parrot Trust Tony Juniper. Podle výkonného ředitele této organizace Jamieho Gilardiho neexistuje žádná omluva pro nečinnost v této věci: „Hlavním cílem CITES je ochrana volně žijících živočichů ohrožených obchodováním s těmito druhy. Obchod s žaky je podle všech měřítek naprosto neudržitelný.“

Zkonfiskovaní žakové v Kongu. Jde o ptáky, kteří byli odchyceni nad rámec povolených ročních kvót. Ne vždy se ale podaří překupníky odhalit. (Foto: World Parrot Trust)

Výbor CITES petici nevyslyšel

Všechna naléhání ale byla marná, výbor CITES nakonec minulý týden prodloužil povolení pro vývoz žaků z Kamerunu a ponechal i dosavadní kvóty pro počty exportovaných papoušků. Zároveň nepodniknul nic proti jejich vyvážení z Konga. World Parrot Trust předpokládá, že toto rozhodnutí povede v praxi k tomu, že počet odchycených a vyvezených žaků jen z Kamerunu poroste až na 6 000 ročně, což je dvojnásobek povolené kvóty. Minimálně polovina ptáků přitom nepřežije úděsné podmínky transportu do třetích zemí. Ti, co přežijí, pak trpí velkými psychickými problémy.

Žakové z odchytu jsou v zajetí velmi stresovaní a často si škubou peří. „Škubání je často zapříčiněno psychikou, u žaků se nejčastěji vyskytuje u ptáků z odchytu, kteří jsou dost labilní na stres a vyprovokuje je třeba i to, že doma něco přemístíte, přestěhujete klec. Pak jsou schopni se do druhého dne kompletně oškubat. Mají to trochu v povaze,“ upozorňuje v rozhovoru pro server Ararauna.cz veterinářka Markéta Hašlová z pardubické Veteriny Dubina. Odchytoví žakové nejsou podle chovatele Čestmíra Drozdka, který tento druh odchoval jako první v někdejším Československu, příliš vhodní ani pro chov. „Jakákoli maličkost je dokáže polekat. Stačí, když trochu hlasitěji zavřete dveře, a můžou zničit celou snůšku,“ říká.

Minimálně polovina odchycených žaků nepřežije příšerné podmínky transportu. Na snímku převoz papoušků v africkém Kongu. (Foto: World Parrot Trust)

Vrátí se žako do první přílohy CITES?

World Parrot Trust hodlá v boji proti legálnímu odchytu a vývozu žaků z Konga a Kamerunu bojovat i nadále. V minulosti se mu podařilo prosadit zákaz exportu žaků odchycených z přírody u pěti dalších afrických zemí. Zatímco před deseti lety tak bylo možné z Afriky legálně vyvážet na 30 tisíc žaků, nyní to jen jen osm tisíc. Kamerun a Kongo jsou už jediné dvě země afrického kontinentu, které mají oficiální povolení pro jejich vývoz. Nejčastějším cílem vyvážených papoušků bývají země Středního Východu a Asie. Nemalá část ale putuje i do zemí Evropské unie, která jejich dovoz zakázala už v roce 2007.

Jednou z možností, jak výrazně omezit nebo zcela paralyzovat obchod s odchytnutými žaky, je jejich návrat na seznam první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, což by znamenalo povinnost každého chovaného žaka registrovat. World Parrot Trust chce tlačit i na místní vlády v Kongu a Kamerunu, aby současnou praxi postupně potlačily. V neposlední řadě také hodlá zavést záchranný program pro vracení zabavených papoušků zpět do volné přírody.

Úvodní foto: World Parrot Trust

[poll id=“47″]


Předchozí článek

Ráj papoušků, jediný specializovaný zverimex v Praze, končí. Zůstane jen e-shop

Dálší článek

Zdeněk Špalek: S ary kobaltovými to asi nevyjde, ale lákají mě arary

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější