Rarita uprostřed San Francisca: kolonie aratingů červenolících, o které vznikla kniha a film

DOKUMENTÁRNÍ FILM UVNITŘ – Obyvatelé San Francisca se už léta baví neobvyklou atrakcí. Rezidenční čtvrť Telegraph Hill obývá hejno aratingů červenolících, papoušků původem z Peru a Ekvádoru. Poletují mezi stromy v parcích, pokřikují a konzumují květy a plody jeřabin. Dokonce se nechají krmit od lidí, aniž by projevovali jakýkoli strach. Prapůvodní skupinka těchto ptáků kdysi unikla ze zajetí, část jich patrně schválně vypustili majitelé, kteří je zakoupili v obchodech se zvířaty jako zvířata odchycená ve volné přírodě.

„Papouščí muž“ Mark Bittner

Aratingům se začalo v San Franciscu dařit a postupně se rozmnožili. Patronem se jim stal Mark Bittner, nezaměstnaný hudebník žijící v odstaveném karavanu, který o nich napsal knihu The Wild Parrots of Telegraph Hill, jež se v roce 2003 dočkala i zfilmování. Režisérka Judy Irving natočila s Bittnerem a „jeho“ papoušky osmdesátiminutový dokument, který získal v roce 2005 cenu Genesis pro „významný dokumentární počin“. O dva roky později snímek odvysílala dokonce i americká veřejnoprávní televizní síť PBS.

„Prvních čtyř papoušků v Telegraph Hill jsem si všimnul v roce 1990. Pohybovali se v zahradách poblíž domu, kterému jsem dělal správce. Do tří let se hejno rozrostlo na šestadvacet ptáků, a já jsem si je zamiloval,“ svěřil se na svém blogu Bittner, kterého někteří lidé neosloví jinak než „papouščí muž“. Dalších šest let Bittner věnoval výhradně zkoumání papoušků a v roce 1996 vydal zmíněnou knihu, po které následoval film. Nadále bojuje za práva papoušků na život ve městě, i když místní radnici se výskyt exotických ptáků příliš nelíbí.

Papoušky možná vytlačí developeři

Místní politici totiž musí vyřizovat stížnosti některých obyvatel na hluk, který hejna aratingů způsobují zejména zrána a navečer, či při společných přeletech kdykoli během dne. Radní dokonce v roce 2007 zakázali městskou vyhláškou krmení těchto ptáků na veřejných prostranstvích. Papouškům nyní hrozí, že o svoji lokalitu na Telegraph Hill přijdou, protože o lukrativní pozemky, na kterých se nachází park, mají zájem developeři.

Aratingové se však za léta, co se volně vyskytují v San Franciscu, postupně rozšiřují i do dalších míst. Zaregistrovali je i všímají obyvatelé Richmondu. Bittner, kterému papoušci pomohli postavit se znovu na nohy, si založil internetový blog a momentálně píše svoji druhou knihu Song Street o letech, která strávil na ulici. S režisérkou dokumentu o papoušcích Judy Irvong se nakonec natolik sblížil, že se vzali a žijí společně v Telegraph Hill.

Aratingové červenolící v jednom z parků na Telegraph Hill v San Franciscu (Foto: forum.photojojo.com)

Úvodní foto: Southbayriders.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..