Týrání papoušků ve zverimexech: běžná praxe, proti které nikdo nezasáhne

oškubaný araUVNITŘ VIDEO – Možná s tím máte vlastní zkušenost: potřebujete něco koupit ve zverimexu a mezi regály s krmivem a hračkami narazíte na klec s velkým papouškem: amazoňanem, žakem, kakaduem nebo arou. Obvykle je nacpaný v kleci, která mu svojí velikostí absolutně nevyhovuje, případě je puštěný volně, ale v tom případě má viditelně zastřižené letky. Většinou jde o prodejný exemplář, jehož cena je ale několikanásobně vyšší, než kdybyste si papouška stejného druhu koupili přímo od chovatele. A především: pták se viditelně nudí, možná je už částečně oškubaný nebo obézní.

Živý magnet na zákazníky

Tak drahého ptáka si většinou nikdo nekoupí (svého času takto nabízela prodejna Pet Center v pražském obchodním centru Palladium aru araraunu za víc než 60 tisíc korun, běžně jsou k vidění amazoňané modročelí za víc než 30 tisíc korun a žakové ve stejné cenové relaci), a majiteli zverimexu o to ve skutečnosti ani nejde. Papoušek má být lákadlem pro návštěvu obchodu, živým magnetem na zákazníky. Na tom by jistě nebylo nic špatného, kdyby se mu dostávalo patřičné péče a pozornosti nejen od zákazníků, ale především od personálu zverimexu. Běžně to ale bývá tak, že papoušek tráví celé dny na stejném místě, maximálně dostane nějakou předraženou hračku ze sortimentu obchodu a v jediné misce má nasypanou buď směs zrní nebo granule.

K TÉMATU: Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky

Zvláště u velkých sítí obchodů se zvířaty nenarazíte na zverimexy, kde by papouškům pravidelně poskytovali čerstvé větve na okus, nezapomínali jim rosit peří a nabízeli jim několikrát denně různé krmivo (včetně čerstvého ovoce a zeleniny) a čerstvou, čistou vodu (aniž by ní nebylo nakáleno). Ptáci nemají žádný pravidelný režim, jsou znudění, opelichaní a asociální. Často trpí psychickými poruchami, amazoňané kvůli nedostatku pohybu a tučné stravě (tradičně směs s velkým poměrem slunečnice) výrazně tloustnou a dochází u nich k poruchám vnitřních orgánů. Prostě jde o ptáky odsouzené k předčasnému úhynu, což majitele obchodu zase tolik nemrzí, protože je bleskově nahradí nějakým jiným papouškem.

Kde jsou inspektoři životního prostředí?

Pomalu je ale čas říci takovým praktickám rázné DOST. Zverimexy mají neskutečný vliv na laickou veřejnost. Drtivá většina lidí, kteří dosud nechovali žádného papouška a chtějí si ho pořídit, většinou zamíří právě do zverimexu. Nemají žádné ponětí o tom, že stejné ptáky by získali levněji přímo od chovatelů, a ještě by dostali zaručené rady, jak se o ně správně starat. Zverimexy tak mají obrovský podíl na tom, jak se takoví novopečení majitelé domácích mazlíčků o papoušky (ne)starají. Stačí si poslechnout, jaké rady dokáže dávat personál kamenných obchodů se zvířaty (čest výjimkám!), a člověku se pomalu otevírá kudla v kapse.

ROZHOVOR: Hodně lidí nechápe, že papoušek není jako pes, říká veterinářka Markéta Hašlová

Velké druhy papoušků by v takových obchodech neměly co dělat – tedy pokud personál neví, jak se o ně správně starat. Existují výjimky, ale je jich opravdu málo. Většinou narazíte na frustrované ptáky, kteří zůstanou psychicky narušení po zbytek života. A to nelze nazvat ničím jiným, než veřejným týráním zvířat. Bohužel, příslušné úřady nad takovým počínáním přivírají oči, protože jde o papoušky, kteří nepatří mezi povinně registrované druhy z první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Pokud by ale inspektoři životního prostředí zaměřili svoji pozornost tímto směrem, určitě by našli dost práce i oprávněných důvodů pro pokuty a zabavování zvířat.

Úvodní foto: Jamiesparrothelp.wordpress.com

Předchozí článek

Papouščímu útulku amerického veterána hrozí zánik, jeho budova má být stržena

Dálší článek

Evropská komise zveřejnila návrh nařízení o invazních druzích. Vznikne seznam zakázaných zvířat a rostlin

10 Comments

 • Ano, toto je samozřejmě velmi znepokojivé, ale podle ě by bylo lepší a pragmatičtější přímo omezit výskyt velkých papoušků v kamenných obchodech… samozřejmě pak narazíme na kámen úrazu, pokud je chovatel vlastnící velkého papouška, a chce ho mít u sebe v obchodě, ale možná by mohla být nějaká vyjímka…

 • Stačilo by víc kontrol a hlavně se nebát dávat velké pokuty,nejen ve zverimexech.

 • Na druhou stranu chovatel svého papouška nenacpe do nevyhovující klece.Naštěstí ve většině zverimexů velké papoušky ani nemají(teda v málokterých),protože málokdo dá 40-60tis. za araraunu,když od chovatele by ji měl cca.za 20-25tis.

 • Dobrý den, pane Potůčku, v reakci na zejména poslední větu vašeho příspěvku mi dovolte uvést, že prošetřování případů podezření na týrání zvířat nespadá do kompetencí České inspekce životního prostředí. Naši inspektoři mohou dle platné legislativy kontrolovat jen exempláře, podléhající úmluvě CITES, které jsou drženy v tzv. PETshopech, a to pouze z hlediska dodržování zákona č. 100/2004 o obchodování s ohroženými druhy, a z hlediska příslušných evropských předpisů. Jedná se o:
  1. Kontrolu původu exempláře
  2. Kontrolu nezaměnitelného značení exempláře
  3. Kontrolu povinně vedených záznamů o exempláři
  4. Kontrolu registračních listů u povinně registrovaných exemplářů
  5. Kontrolu výjimek ze zákazu obchodních činností s exemplářem
  S konkrétními podněty na podezření z týrání zvířat je tedy třeba se obracet na krajské veterinární správy.
  Vaše zmínka o nečinnosti ČIŽP v této oblasti tedy není na místě, a lze ji přičítat snad jen neznalosti pravomocí ČIŽP, které jsou definovány příslušnými zákony (https://www.cizp.cz/O-nas/Kdo-jsme). Dále si dovoluji ubezpečit vás, že naši inspektoři odvádějí v rámci svých kompetencí opravdu obrovské množství obtížné, náročné a vysoce kvalifikované práce, a že inspekce funguje velice dobře navzdory tomu, že je to již na hranici jejích kapacitních možností.
  S přáním všeho dobrého
  Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP

 • Dobrý den, děkuji za oficiální reakci ČIŽP. Rozhodně jsem se Vás nechtěl dotknout. Chystám se oslovit Státní veterinární správu s dotazem na četnost řešených případů z Pet shopů.

  • Dobrý den. Dnes jsem byla svědkem opravdu strašného týrání Ary. Můžete mě prosím kontaktovat? Nevím jak mu pomoci. Děkuji

   • Dobrý den, nejlepší bude, když se rovnou obrátíte s podnětem na příslušnou Krajskou veterinární správu.

 • Sám pracuji ve zverimexu a díky nedostatku prostředků bych ani většího papouška na prodejnu neumisťoval. Mám v plánu příští rok začátkem jara brát svého Amazoňana modročelýho do práce. Jednak mu změna prostředí prospěje a péče odemě dostane až až 🙂 Jinak dělá někdo s papoškem procházky do lesa? 🙂 Napadlo mě vzít si papouška na rameni na kšíry a brát procházky na louky a do lesů. Rád bych, aby viděl kus přírody a nejen lidské zázemí.

 • Tyhle vycházky po Jeseníkách praktikuje Tomáš Koukola ze Šumperka, celkem pravidelně tu taky přispívá do komentářů. Ale lidí, co praktikují vycházky s papouškem na kšírách, nebo úplně na volno (po výcviku) je v celé republice celkem dost.

 • Sice reaguji trochu se zpožděním, ale tohle je opravdu hrozný nešvar – hlavně Pet Centrum je v tomto odstrašující příklad. Nyní mají na prodejně v Praze v OC Palladium pár Eklektů, nejsou sice zase v tak malé kleci, ale chudáci jsou tak oškubaní. Zářivky na ně svítí od rána až od zavíračky, kolem chodí pořád jiní lidé. Hrůza. Předtím tam takto trápili samotného kakadua – z původně veselého tvora se postupně stal oškubaný apatický chudák. Sama mám kakadua a vím, jak citlivý papouch to je – na režim, na lidi kolem, na podněty… A ti Eklekti jsou sice v páru, ale ani tak jim toto nemůže svědčit.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější