Papouščímu útulku amerického veterána hrozí zánik, jeho budova má být stržena

Ara zelenokřídlýUVNITŘ VIDEO – Šest týdnů na vystěhování dostal papouščí útulek Lazicki’s Bird House & Rescue v americkém Wakefieldu. Jeho zakladatel a provozovatel Steve Lazicki, sedmašedesátiletý vojenský veterán a bývalý letecký strojník, byl upozorněn novým majitelem pozemku, na němž budova stojí, že kvůli chatrnému stavu dům nebude opraven, ale po Novém roce stržen. Lazicki nyní musí po 17 letech hledat nové útočiště pro více než 50 papoušků, často velkých druhů arů a kakaduů. Podle deníku The Boston Globe se má vystěhovat do konce prosince.

Najde se levný nájem pro ukřičené ptáky?

„80 procent papoušků v našem útulku jsou původně zneužívaní, opuštění nebo zanedbaní ptáci. Bereme si je k sobě na rehabilitaci a potom je případně dáváme novým majitelům,“ popsal Lazicki činnost svého útulku americké televizi NBC. Jsou týdny, kdy mu volá až deset lidí, kteří se chtějí zbavit svého domácího mazlíčka, protože příliš hlasitě křičí, je náročný na chov nebo se prostě dožil příliš vysokého věku a původním majitelům se omrzel. „Beru je jako svoje děti,“ říká Lazicki. „Jsou velmi inteligentní. Potřebují hodně pozornosti. Lidé si často koupí papouška, aniž by měli představu o tom, jak je to náročný tvor.“

K TÉMATU: Ptačí park Veldhoven, největší útulek pro papoušky na světě, vyhlásil bankrot

Nyní to bude mít Lazicki těžké, protože najít odpovídající prostor pro desítky hlučných ptáků za přijatelné nájemné je takřka nadlidský úkol. Vždyť jen krmení pro všechny obyvatele útulku vyjde na tisíc dolarů měsíčně (asi 18 tisíc korun). Lazicki je hradí z dobrovolných příspěvků, ale také vlastní penze. Denně přichází do útulku v pět hodin ráno, aby všechny papoušky nakrmil, vyčistil desítky klecí a udržoval sociální kontakt s jejich obyvateli. Často také přijímá telefonáty od lidí, kteří mají zájem ujmout se některého z odložených ptáků. Ne všem ale vyhoví, nejprve si ověří, jaké jsou jejich skutečné úmysly. V minulosti jej totiž kontaktovali lidé, kteří chtěli zdarma získat čtyři papoušky jako živé rekvizity na svou party.

Útulky živoří po celých Spojených státech

Papoušci jsou ve Spojených státech třetím nejoblíbenějším domácím mazlíčkem po psech a kočkách. Mnozí lidé ale nemají při jejich koupi představu, jaký závazek chov papouška představuje. Často žijí mnohem déle než kočky nebo psi a jsou výrazně inteligentnější. Potřebují sociální stimulaci, jinak mohou být hluční a začnou se poškozovat. Řada lidí se pak oškubaných a jinak znetvořených papoušků zbavuje. Lazicki’s Bird House & Rescue je jen jedním z mnoha papouščích útulků v USA, a svou velikostí patří spíše k menším zařízením svého druhu.

ČTĚTE TAKÉ: Přibývá týraných papoušků. Lidé často nevědí, co všechno jejich chov obnáší

„Chov papoušků se stal před lety módní záležitostí, za poslední roky se prodaly miliony ptáků, ale teď se mnozí z nich objevují v útulcích,“ konstatuje zakladatel největšího papouščího útulku v USA Marc Johnson z organizace Foster Parrots. V Hopkintonu v Nové Anglii se stará o 450 papoušků a ročně přijímá 80 až 100 nových ptáků. „Naše organizace je nucena odmítnout téměř tisíc lidí ročně, kteří se chtějí vzdát svého papouška. Bohužel nemáme dost prostoru, takže ani nemůžeme převzít ptáky z Lazicki’s Bird House & Rescue.“

Úvodní foto: Nicole Duperré/Lazibirds.org

Předchozí článek

Aktivista drží hladovku kvůli nedostatečné ochraně kakaduů přilbových v Novém Jižním Walesu

Dálší článek

Týrání papoušků ve zverimexech: běžná praxe, proti které nikdo nezasáhne

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější