Aktivista drží hladovku kvůli nedostatečné ochraně kakaduů přilbových v Novém Jižním Walesu

Kakadu přilbovýHladovku vyhlásil australský aktivista, kterému se nelíbí, že regionální vláda v Novém Jižním Walesu nedokáže ochránit kakaduy přilbové a jejich hnízdní biotopy před kácením stromů na soukromých pozemcích. Pan Selmes, jak jej nazývá místní list Crookwell Gazette, se utábořil před místním parlamentem, přes den zde apeloval na zákonodárce a v noci přespával v místních parcích. „Kakadu přilbový je ohrožený druh a na soukromých pozemcích je v nebezpečí, protože na nich nejsou absolutně dodržovány žádné předpisy na ochranu přírody,“ konstatuje Selmes, který si dokonce nechal vyrobit masku v podobě hlavy tohoto papouška.

„Vláda Nového Jižního Walesu musí neprodleně podniknout veškeré potřebné kroky pro přijetí kodexu chování majitelů pozemků k původním lesům. Ministr životního prostředí o tom problému ví šest let a neudělal nic. Je to totální neschopnost. Byl by to výsměch, kdyby tito mimořádní papoušci vyhynuli kvůli nedbalosti naší vlády,“ rozčiluje se aktivista. Kabinet by se měl podle pana Selmese jasně postavit proti ničení životního prostředí na pozemcích vlastněných soukromníky. Místní lesy jsou káceny kvůli palivovému dřevu, což vede k nenapravitelnému poškození unikátních ekosystémů.

Kakadu přilbový není v Austrálii považován za vzácného, podle meziárodní organizace BirdLife International je dokonce zaznamenaná tendence zvyšování jejich stavů, o čemž svědčí mj. přezimování stále většího počtu jedinců na předmětí Canberry. To ale nevylučuje, že může být místy vzácnější. „Majitelé pozemků, na kterých se vyskytují ohrožené druhy, by měli přijmout opatření na jejich ochranu, ale zákon je nastaven tak, že záleží čistě na jejich vůli,“ vysvětluje pan Selmes. „Z čistě logické komerční úvahy je jasné, že takové ustanovení budou majitelé pozemků ignorovat. Je to prostě fraška.“

Aktivista hodlá držet hladovku do doby, než vláda vydá požadovaný kodex na ochranu lesů na soukromých pozemcích.

Úvodní foto: Wikipedia.com

1 komentář

  1. big up napsal:

    A takhle by to mělo být! Bojujme za práva zvířat, když si je nemohou ochránit sama 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..