Nejmenší z černých kakaduů, dorůstá velikosti maximálně 35 cm a hmotnosti do 330 g. Celkově je zbarven šedě se světlým lemováním. Hlavu, líce a chocholku má jasně červené, zobák rohové barvy, nohy šedé. Samice má hlavu i chocholku šedou, červenou barvu zcela postrádá. Ačkoli je v přírodě zastoupen hojně, v zajetí není chován příliš často. Důvodem je jeho náročnost, vyžaduje neustále nové podněty a změny, jinak hrozí, že se začne škubat.
Žije na poměrně malém území jihovýchodní Austrálie a v Tasmánii, uměle byl vysazen i na ostrov Kangaroo. Obývá horské lesy a pahorkatiny až do výšky 2 000 metrů nad mořem. Během hnízdění žije v párech, mimo hnízdní sezónu v menších hejnech. Je velmi odolný, dokáže přežít i v podmínkách, kdy noční teploty klesají i deset stupňů pod bod mrazu. Méně často se objevuje i v jihoaustralských městech.
Chov v zajetí
Není mezi chovateli příliš oblíben kvůli své náročnosti. Vyžaduje rozměrné voliéry a neustále změny a podněty, hračky a čerstvé větve k okusu. Voliéry by měly být hodně vysoké, protože jde o druh, který se rád pohybuje v korunách stromů. Jakmile nemá dost zábavy, hrozí, že si začne škubat peří, podobně jako to často dělají ochočení žakové. O chovu tohoto druhu v České republice se toho moc neví, navíc kvůli vysoké ceně si je málokdo může dovolit.
Dostupnost a cena
V České republice jsou údajně chovány jednotlivé páry těchto ptáků. Cena kakadua přilbového na evropském trhu se pohybuje okolo osmi tisíc euro za samce (200 tisíc korun) a 10 tisíc euro za samici (250 tisíc korun). Rozhodně nepatří mezi vyhledávané druhy, rozhodně častěji je u nás chovaný mnohem dražší kakadu palmový.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.