Ptačí park Veldhoven, největší útulek pro papoušky na světě, vyhlásil bankrot

UVNITŘ VIDEO – V konkurzu skončil největší útulek opuštěných a nechtěných papoušků na světě, nizozemský Papegaaienpark Veldhoven. Úpadek, který v úterý stvrdil soud v Den Bosch, vyhlásil sám provozovatel parku. Specializované chovné zařízení nebylo již několik dní předtím přístupné veřejnosti. Park se potýká s nedostatkem peněz na krmivo a energie, upozornil nizozemský list De Telegraaf. Potíže provázejí zařízení už delší dobu, od chvíle, kdy v něm televizní pořad Tros Radar odhalil nadměrnou úmrtnost papoušků (viz video).

„Byl to pro ně v podstatě dům smrti,“ konstatovali autoři televizní reportáže, kteří sledovali osudy papoušků, jež do Papegaaienpark Veldhoven věnovali lidé, co se o své mazlíčky už nemohli nebo nechtěli postarat. Park měl zároveň statut oficiálního záchranného centra, kam nizozemské úřady umisťovaly ptáky zabavené chovatelům, kteří k nim neměli patřičné doklady. Představitelé parku několikrát čelili obvinění z obchodování s těmito ptáky. Zabavené papoušky měli prodávat zpět pašerákům, jimž je odebraly úřady.

Rozprodával ředitel papoušky?

Pracovníci parku obviňovali zakladatele a ředitele Tonnie van Meegena, který loni zemřel, také ze zpronevěry peněz ze vstupného a rozprodeje umístěných ptáků. Zájem o převzetí parku měla společnost Leisure Company Libéma, která provozuje největší přírodní zoopark v zemích Beneluxu Safaripark Beekse Bergen, představenstvo Papegaaienpark Veldhoven ale tuto nabídku odmítlo. Útulek, který kromě papoušků chová i další druhy ptáků a savců, zaměstnává jen několik stálých pracovníků a je hodně závislý na mnoha dobrovolnících a darech. Těch po zveřejnění výše zmíněných kauz rapidně ubylo.

Kurátorka Papegaaienpark Veldhoven Dagmar Dielissen na četné dotazy návštěvníků a lidí, kteří do parku umístili papoušky, uklidňovala, že útulek prozatím má peníze na to, aby se o papoušky postaral. Krmivo dodal státní úřad pro kontrolu potravin a zboží, o zvířata se nadále starají dobrovolníci. Ti nicméně potvrdili, že v posledních dnech bylo z parku odvezeno větší množství ptáků, aniž by bylo zřejmé, kam.

Úvodní foto: www.papegaaienpark.nl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..