Největší odhalený pašerák ptáků na světě? Thajci zadrželi muže s tisíci exoty

Světového rekordu v počtu zajištěných exotických ptáků bez příslušných dokumentů zřejmě dosáhlo Thajsko. Policisté z oddělení ochrany přírodních zdrojů a kriminality v oblasti životního prostředí zadrželi v provincii Buri Ram muže, který v prostorách pod nájezdem k čerpací stanici u silnice mezi městy Nang Rong a Non Ki choval na tisíc různých exotických ptáků. Podle agentury MCOT online news šlo o papoušky rodu ara a aratinga, zlaté bažanty, indické pávy a další ptáky, kteří podléhají mezinárodní úmluvě CITES.

Policie šla najisto, majitel čerpací stanice byl totiž v hledáčku úředníků ochrany životního prostředí už delší dobu a vyšetřovatelé si proto opatřili povolení k domovní prohlídce. Muž tvrdí, že ptáky do země dovezl legálně a obchoduje s nimi v souladu s thajskými zákony. Na místě se ale nedokázal prokázat patřičnými dokumenty. Ptačí druhy, které spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, přitom musí být povinně registrovány a jejich majitel musí na vyžádání předložit registrační listy.

Mám je legálně, bránil se zadržený. Doklady ale neměl

Úřady proto veškeré ptáky z utajovaného chovu zajistila. „Pokud jejich vlastník nepředloží důkaz o tom, že je nabyl legálně, může být stíhán,“ citovala agentura MCOT online news jednoho z vyšetřovatelů. Thajský případ je bezesporu jedním z největších zátahů na pašeráky exotických ptáků za poslední léta. Při loňské Operaci Klec, již organizoval Interpol a dotkla se 32 zemí světa, bylo zajištěno celkem téměř čtyři tisíce ptáků. Z jednotlivých pašeráků dosud držel rekord Brazilec, u kterého policie při kontrole vozu na transbrazilské dálnici u Sao Paula našla 336 mláďat amazoňanů modročelých.

Jediný zveřejněný snímek z policejní akce v thajské provincii Buri Ram, na kterém jsou bažanti zlatí (Foto: MCOT online news)

Obdobně velkého úlovku dosáhla koncem minulého roku policie v sousední Paraguay, kde zadržela pašeráky s 211 mláďaty amazoňanů modročelých. Pašování se ovšem zdaleka netýká jen ptáků. Podle statistiky nevládní organizace Renctas se jenom z Brazílie ročně vyveze na černo 38 milionů zvířat za téměř dvě miliardy dolarů. V přepočtu jde o 36 miliard korun. Nejčastěji pašovanými zvířaty jsou přitom papoušci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..