Největší odhalený pašerák ptáků na světě? Thajci zadrželi muže s tisíci exoty

Světového rekordu v počtu zajištěných exotických ptáků bez příslušných dokumentů zřejmě dosáhlo Thajsko. Policisté z oddělení ochrany přírodních zdrojů a kriminality v oblasti životního prostředí zadrželi v provincii Buri Ram muže, který v prostorách pod nájezdem k čerpací stanici u silnice mezi městy Nang Rong a Non Ki choval na tisíc různých exotických ptáků. Podle agentury MCOT online news šlo o papoušky rodu ara a aratinga, zlaté bažanty, indické pávy a další ptáky, kteří podléhají mezinárodní úmluvě CITES.

Policie šla najisto, majitel čerpací stanice byl totiž v hledáčku úředníků ochrany životního prostředí už delší dobu a vyšetřovatelé si proto opatřili povolení k domovní prohlídce. Muž tvrdí, že ptáky do země dovezl legálně a obchoduje s nimi v souladu s thajskými zákony. Na místě se ale nedokázal prokázat patřičnými dokumenty. Ptačí druhy, které spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, přitom musí být povinně registrovány a jejich majitel musí na vyžádání předložit registrační listy.

Mám je legálně, bránil se zadržený. Doklady ale neměl

Úřady proto veškeré ptáky z utajovaného chovu zajistila. „Pokud jejich vlastník nepředloží důkaz o tom, že je nabyl legálně, může být stíhán,“ citovala agentura MCOT online news jednoho z vyšetřovatelů. Thajský případ je bezesporu jedním z největších zátahů na pašeráky exotických ptáků za poslední léta. Při loňské Operaci Klec, již organizoval Interpol a dotkla se 32 zemí světa, bylo zajištěno celkem téměř čtyři tisíce ptáků. Z jednotlivých pašeráků dosud držel rekord Brazilec, u kterého policie při kontrole vozu na transbrazilské dálnici u Sao Paula našla 336 mláďat amazoňanů modročelých.

Jediný zveřejněný snímek z policejní akce v thajské provincii Buri Ram, na kterém jsou bažanti zlatí (Foto: MCOT online news)

Obdobně velkého úlovku dosáhla koncem minulého roku policie v sousední Paraguay, kde zadržela pašeráky s 211 mláďaty amazoňanů modročelých. Pašování se ovšem zdaleka netýká jen ptáků. Podle statistiky nevládní organizace Renctas se jenom z Brazílie ročně vyveze na černo 38 milionů zvířat za téměř dvě miliardy dolarů. V přepočtu jde o 36 miliard korun. Nejčastěji pašovanými zvířaty jsou přitom papoušci.

Předchozí článek

Amazoňan portorický atrakcí amerických dětských parků Animal Kingdom Disney?

Dálší článek

Ptačí park Veldhoven, největší útulek pro papoušky na světě, vyhlásil bankrot

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější