Operace Klec: Interpol zadržel téměř čtyři tisíce pašeráků ptáků v 32 zemích světa

Víc než 8 700 zvířat, většinou ptáků, ale také plazů, savců a hmyzu, zabavil od dubna do června letošního roku Interpol při mezinárodní akci Cage (Klec). Zásah proběhl v 32 zemích po celém světě a v cele předběžného zadržení při něm skončily téměř čtyři tisíce lidí, informoval Interpol na svém webu. Na akci, která se zaměřila na Evropu, Jižní a Střední Ameriku, se podílely národní policie, zástupci celních správ a specializovaných jednotek. Během tří měsíců prověřili řadu přístavů, letišť, poštovních služeb, trhů a obchodů se zvířaty.

Ačkoli se akce Klec původně týkala jen pašovaných ptáků, Interpol během ní zajistil i řadu jiných živočichů, ale také slonovinu nebo ohrožené druhy planě rostoucích rostlin. Cílem Interpolu bylo paralyzovat činnost organizovaných skupin, které nelegálně vyvážejí ptáky a jejich vejce z Latinské Ameriky do Evropy. „Operace Klec jasně dokazuje globální rozsah problému s nepovoleným obchodem s ptáky a dalšími zvířaty, který nelze vnímat jen z pohledu organizovaného zločinu, ale představuje také biologické bezpečnostní riziko,“ konstatuje David Higgins, manažer programu Interpolu pro kriminalitu v oblasti životního prostředí.

„Zločinci zapojení do tohoto nezákonného obchodu nemají zájem o blaho ptáků a zvířat, je jim jedno, že mnoho druhů, s nimiž obchodují, je ohroženo, jejich jediným zájmem je zisk z tohoto obchodu,“ říká Higgins. „Operace Klec umožní orgánům činným v trestním řízení z jednotlivých zemí spolupracovat při identifikaci zatýkání zločinců zapojených do tohoto obchodu, naruší zavedené obchodní sítě, zastaví výdělky z pašování zvířat a informace získané z této akce napomohou v pokračování vyšetřování,“ dodal.

Kolumbijský policista s mláďaty arů, kteří byli pašováni v tomto vaku připomínajícím skořápku velkého palmového ořechu (Foto: Interpol)

Akci, již koordinovala centrála programu Interpolu pro ochranu životního prostředí ve francouzském Lyonu, podpořilo britské ministerstvo životního prostředí, výživu a záležitosti venkova a kanadské ministerstvo životního prostředí. Podrobnější výsledky Interpol zatím zpracovává a výsledky chce využít při obdobných zásazích v budoucnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..