UVNITŘ VIDEO – Čtyři pašeráci, které na sklonku roku zadržela paraguayská policie s 211 mláďaty amazoňanů modročelých, mohou skončit ve vězení až na osm let. Odchyt volně žijících zvířat je totiž v Paraguay trestný čin s poměrně vysokou sazbou. Případ, o kterém po Novém roce informovala i některá česká média, je však jen špičkou ledovce v nelegálním obchodu s ptáky z amazonských pralesů. A není ani rekordní: absolutně největší počet pašovaných papoušků najednou zabavili loni na podzim policisté v Brazílii.
Brazilský případ byl kuriózní v tom, že pašerák vezl v jediném osobním autě 336 mláďat papoušků, většinou právě amazoňanů modročelých. Ptáka, jehož cena na českém trhu se aktuálně pohybuje okolo pěti tisíc korun (nikoli 40 tisíc Kč, jak mylně uvedla televize Nova, která zřejmě vycházela z cen, které u těchto papoušků uvádějí zverimexy), lze v Brazílii odkoupit od vybíračů hnízd za pouhých 50 dolarů (necelých tisíc korun). Zadržený brazilský pašerák prozradil, že amazoňany měl prodat maloobchodním řetězcům po 300 dolarech (necelých šest tisíc korun).
K TÉMATU: Brazilská policie zadržela pašeráka, co převážel v osobním autě 336 papoušků
Mláďata amazoňanů zabavená v Paraguay ještě většinou nebyla schopna samostatného příjmu potravy. Podle veterináře Carlose Britose z paraguayského ministerstva životního prostředí se o ně starají zástupci národního parku, z něhož měli ptáci pocházet. Většinu amazoňanů chtějí úřady znovu vypustit do přírody, což však bude u ručně dokrmovaných ptáků poměrně komplikované. Britos nicméně potvrdil, že k vypuštění papoušků zpět do pralesa dojde okamžitě poté, co se naučí létat a samostatně přijímat potravu. U některých jedinců se tak stane již příští týden.
Amazoňan modročelý patří mezi nejhojnější druhy papoušků jihoamerických pralesů. V Brazílii, Bolívii, Paraguay a Argentině jich žije několik set tisíc. Pašeráci jich za posledních třicet let podle odhadů ochranářských organizací odchytili na 400 tisíc. Přitom v zajetí jde o nejčastěji chovaný druh amazoňana, kterého lze pořídit za velmi nízkou cenu a je dostupný prakticky po celém světě.
Úvodní foto: paraguayské ministerstvo životního prostředí