V Indii se pět tisíc rodin živí odchytem a prodejem ptáků. Polovinu úlovků tvoří papoušci

UVNITŘ VIDEO – Téměř polovinu veškerého obchodu s ptáky v Indii tvoří nelegálně odchycení papoušci. Většinou jde o mláďata vybraná z hnízd, s nimiž se obchoduje zejména od prosince do června, dospělí ptáci se dostávají na trh po celý rok. Z dvanácti přirozeně žijících druhů papoušků v Indii se na černém trhu pravidelně obchoduje s osmi (jde převážně o alexandry), vyplývá ze zprávy indické pobočky organizace Bird Conservation (IBCN), jejíž závěry zveřejnil deník The Times of India. Odhaduje se, že na černém trhu s ptáky je v Indii životně závislých nejméně pět tisíc rodin.

Pašují se alexandři a lorikulové

S jakými konkrétními druhy papoušků se nejčastěji obchoduje? Alexandr velký, alexandr malý, alexandr rudohlavý, alexandr růžový, alexandr šedý, dva poddruhy alexandra černohlavého a lorikul modrobradý. Ačkoli indické zákony zakazují jejich odchyt, prodej a dokonce i chov v zajetí, obchodování s nimi nijak nepolevuje. Úřady vypozorovaly, že největší počet ptáků směřuje na trhy v metropoli Dillí z měst Noida a Ghaziabad ve státě Uttar Pradesh na hranici s Nepálem. „Dillí je důležitým bodem pro nelegální obchod s ptáky, už odpradávna to je cíl pytláků a místo největších obchodů,“ prozradil listu The Times of India jeden z úředníků zabývajících se správou přírodních rezervací.

Uttar Pradesh je známý vysokou koncentrací lovců divokých ptáků. Soustředí se okolo měst Meerut, Delhi, Noida a Ghaziabad. Právě od překupníků z tamních trhů putuje do Dillí vůbec největší počet nelegálně prodávaných papoušků. Ptačím trhem Kumar Mohalla přímo ve městě Meerut projde podle indických úřadů na 20 tisíc ptáků ročně. „Všichni ptáci odchycení v severní Indii, obzvlášť ti ze států Uttar Pradesh a Paňdžáb, nakonec putují do Dillí. Z dalších zavedených trhů v oblasti Nakhas, Allahabad, Moradabad a Varanasi se ptáci odesílají přes Dillí do jiných částí země, jako je Ahmedabad a Bombaj,“ popsal úředník.

Mezinárodní organizace na ochranu volně žijících živočichů WWF vydala kvůli nelegálnímu obchodu s papoušky v Indii tento plakát. Tři druhy, které se objevují na černém trhu, jsou vedeny v Červené knize ohrožených živočichů IUCN: alexandr šedohlavý, alexandr dlouhoocasý a alexandr čínský.

Mláďata, která jsou na trzích upřednostňována kvůli snadnému ochočení, podle odborníků často nepřežijí útrapy spojené s transportem a násilným oddělením od rodičů. „Když je přepravují, krmí je násilím a léčí je nehumánním způsobem. Příliš mnoho ptáků bývá natěsnáno v malých prostorách a pak hromadně hynou,“ konstatuje Sheren Shrestha z ochranářské organizace Wildlife Trust of India. Podle ornitologa Abrara Ahmeda je nelegální obchod s ptáky v Indii dokonce na vzestupu. Oficiální údaje, které hovoří o ročním obratu 25 milionů dolarů (asi půl miliardy korun) z indického obchodu s ptáky, jsou podle něj velmi podhodnocené.

Největší zájem je o alexandry velké

Také indická pobočka organizace Bird Conservation (IBCN) na svém webu upozorňuje, že pouhým rozdělením této částky na pět tisíc rodin zabývajících se odchytem a nelegálním obchodem s ptáky v Indii, by na jednu rodinu vycházelo pět tisíc dolarů ročně (cca 100 tisíc korun), z nichž by se rozhodně neuživila. „Skutečný obrat z obchodu s ptáky, včetně toho nelegálního, je minimálně pětinásobně větší,“ míní IBCN. To by v přepočtu znamenalo skoro 2,5 miliardy korun. Policejní úředníci přiznávají, že i když o nelegálním obchodu s ptáky vědí, je jen velmi těžké nějakého obchodníka zatknout a usvědčit – kvůli malé koordinaci vyšetřovatelů a nedostatku konkrétních informací.

„Když se dozvíte informaci, že určitý konkrétní autobus veze pašované ptáky, můžete s tím něco udělat. Ale jinak je velmi těžké tyto pašeráky zastavit, protože se pohybují anonymně ve státem provozovaných autobusech,“ vysvětlil vyšetřovatel Arvind Yadav z Ghaizabadu, jednoho z indických měst, odkud pochází největší počet nelegálně odchycených ptáků. Vůbec nejčastěji pašovaným papouškem v Indii je alexandr malý, ovšem mezi nejpreferovanější druhy patří alexandr velký, protože má ze všech odchytávaných druhů největší schopnost naučit se mluvit a je nejlépe ochočitelný.

Úvodní foto: asiatic-lion.blogspot.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..