Amazoňan portorický atrakcí amerických dětských parků Animal Kingdom Disney?

Popularizovat příběh kriticky ohroženého amazoňana portorického, jehož populace ve volné přírodě klesla v roce 1975 až na pouhých 13 exemplářů, chce americký federální úřad U.S. Fish and Wildlife Service (organizace pro zachování, ochranu a posílení divoce žijící zvěře, rostlin a jejich biotopů). Vzhledem k tomu, že se dvěma záchranným stanicím na Portoriku podařilo za poslední léta rozmnožit v zajetí žijící amazoňany tohoto druhu až na 400 jedinců, chce část ptáků umístit do amerických dětských parků Animal Kingdom Disney.

Vědce zaskočilo družení papoušků s jiným druhem

„Čistě pro vzdělávací účely zkoumáme možnost převozu nechovných párů těchto papoušků do parků Animal Kingdom Disney, kde by plnili roli jakýchsi „velvyslanců“, kteří pomáhají zvýšit povědomí o situaci amazoňanů portorických mezi miliony návštěvníků,“ uvedl úřad na svém webu. Jediným veřejně přístupným místem, kde lze amazoňany portorické vidět na vlastní oči, je zatím zoologická zahrada na Portoriku. Záchranné stanice v portorickém El Yunque a Rio Abajo, kterým se podařilo tento papouščí druh zachránit, jsou veřejnosti nedostupné.

K TÉMATU: Amazoňan portorický už nebude vyhuben, věří vědci. Z 13 ptáků už jsou čtyři stovky

U.S. Fish and Wildlife Service zároveň zveřejnil informaci o neobvyklém pozorování tří amazoňanů portorických, vypuštěných z chovné stanice v Rio Abajo, kteří se začlenili do hejna asi 150 amazoňanů oranžovokřídlých na tomto ostrově. „Tento pozoruhodný objev dává zcela nový rozměr programu na obnovu populace amazoňanů portorických vzhledem k možnosti jejich křížení s jiným druhem, soutěži o zdroj potravy a hnízdních dutin, ale také přenosu nemocí,“ konstatuje organizace. Úřad nicméně nehodlá uměle zasahovat a papoušky přemístit do jiné lokality. „Chceme je pouze odchytit a instalovat jim nové vysílačky, abychom mohli lépe monitorovat jejich pohyb a chování,“ uvedl.

Amazoňan portorický ve volné přírodě. Na Portoriku jich takto žije asi stovka, přesný počet není znám. V zajetí je jich 347, všichni výhradě ve dvou záchranných centrech na Portoriku. (Foto: USFWS)

Chovu pomohlo přestěhování záchranné stanice

Ve dvou zmíněných chovných stanicích na Portoriku nyní žije 347 amazoňanů portorických, ve volné přírodě pak až další stovka ptáků. V národním parku El Yunque mělo pobývat mezi 20 a 25 amazoňany, v pralese u Rio Abajo dalších 49 až 78. K významnému zlomu v záchranném programu amazoňana portorického došlo v roce 2007, kdy se poprvé podařilo odchovat v zajetí větší počet ptáků. Právě v tomto roce se totiž záchranná stanice v oblasti El Yunque přestěhovala z nevyhovujících prostor v bývalém vojenském prostoru v pohoří Luquillo do nižší nadmořské výšky.

„Nové útočiště skýtá větší šanci na přežití mláďat, snižuje riziko nemocí mezi chovnými ptáky a poskytuje přirozenější prostředí pro jejich chov. Nové voliéry jsou prostornější a dávají možnost oddělit hnízdící ptáky od ostatních, aby nedocházelo ke zbytečné agresi. Proletové voliéry pak mladé ptáky udržují v lepší kondici a připravují je pro nadcházející vypuštění do volné přírody,“ konstatuje U.S. Fish and Wildlife Service. Amazoňan portorický je posledním druhem papouška, který se přirozeně vyskytuje na území Spojených států (Portoriko je součástí USA).

Fotografie: USFWS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..