Amazoňan portorický (Amazona vittata)

Bezesporu nejvzácnější amazoňan, kterému přímo hrozí vyhubení. Podle Wikipedie jich v roce 2006 žilo ve volné přírodě 34 až 40, v zajetí pak 143. Patří ke středně velkým amazoňanům, celkově je zelený, na spodní straně těla bledší až žlutavý. Peří na hlavě a krku má na konci černé lemování. Uzdička a čelní proužek jsou červené, nahé okruží okolo oka bílé, zobák žlutavě rohový. Oko má hnědé a běhák žlutavě hnědý. Dorůstá délky 29 cm a hmotnosti do 300 g.

Divoká populace tohoto papouška žije výhradně na Portoriku a ostrovu Culebra. Existují dva poddruhy: amazoňan portorický větší (Amazona vittata vittata) a amazoňan portorický menší (Amazona vittata gracilipes). V sedmdesátých letech minulého století téměř vyhynul, v roce 1973 žilo ve volné přírodě pouhých 13 ptáků. Nejvíc je ohrožovaly hurikány a také používání pesticidů, kvůli kterým bylo mnoho jedinců neplodných. Proto byl zařazen na seznamy CITES a je přísně chráněn.

Chov v zajetí

Extrémně vzácný, snad až na výjimky není chován soukromými chovateli. Na Portoriku existuje chovné zařízení, které se specializuje na záchranu tohoto druhu. U nás byl sporadicky chovaný na přelomu 19. a 20. století, v současnosti patrně ne. Alespoň se jím žádný z českých chovatelů nechlubí.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..