Kakadu palmový se na černém trhu v Malajsii prodává za pouhých 30 tisíc korun

Za nezvykle nízké částky prodávají pašeráci na černém trhu s ptáky v Malajsii kakaduy palmové. Papoušek, jehož cena se v Česku, ale i obecně v Evropě či ve Spojených státech pohybuje okolo 250 tisíc korun, bývá k dostání v přepočtu za zlomek této sumy: 30 tisíc korun. Informaci zveřejnil malajský internetový deník The Star, kterému ji řekl kapitán malajské pobřežní stráže Rozali Mohd Said. Jeho týmu se podařilo v polovině ledna zadržet loď, která pašovala z Indonésie do Malajsie deset kakaduů palmových a žlutočečelatých.

Pravděpodobným cílem byl Singapur

Loď řídil padesátiletý Indonésan s trvalým pobytem v Malajsii. Policie je přesvědčena, že ptáky pašoval z Bornea na zakázku pro třetí osobu do malajsijského přístavu Pasir Gudang na hranici se Singapurem. Tato metropole se považována za centrum černého obchodu s volně žijícími ptáky Oceánie. Pobřežní hlídka loď zadržela ve chvíli, kdy vplouvala do malajsijských vod nedaleko singapurského mezinárodního letiště. Plavidlo se nejprve snažilo hlídce ujet. „Při kontrole paluby jsme zjistili, že pašuje ptáky ukryté ve svou klecích zabalených v pytli,“ řekl Rozali Mohd Said.

K TÉMATU: Pašeráci vyvezli za 10 let z Šalomounských ostrovů 54 tisíc ptáků, především papoušky

Kakadu palmový i žlutočečelatý patří mezi chráněné druhy, jejichž odchyt ve volné přírodě je přísně zakázaný. Ani jeden se v Malajsii přirozeně nevyskytuje. Kakadu palmový, který obývá Papuu-Novou Guineu a severní Austrálii, navíc spadá do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, takže veškeří ptáci chovaní v zajetí musí mít povinnou registraci. Kakadu žlutočečelatý svým biotopem zasahuje i do Indonésie. Podle kapitána Rozali Mohd Saida se tito ptáci na černém trhu v Malajsii prodávají za dva až pět tisíc malajských ringgitů, přičemž jeden ringgit přijde v přepočtu na šest českých korun. Pašeráci si za ně tedy účtují od 12 do 30 tisíc korun.

Dvojice kakaduů palmových, které zabavila malajsijská pobřežní stráž při kontrole lodi vplouvající do jejích vod. Pod pytli byly schovány klece s deseti ptáky, vedle kakaduů palmových šlo ještě o kakaduy žlutočečelaté. (Foto: https://thestar.com.my)

Papoušky získala záchranná centra

„Jsme přesvědčeni o tom, že muž byl na cestě do přístavu Pasir Gudang, kde měl ptáky prodat,“ dodal policista s tím, že u zadrženého Indonésana šlo už o druhý pokus o pašování zvířat. Ptáci byli předáni malajskému Úřadu na ochranu přírody a správy národních parků. Malajsie patří mezi největší přestupní stanice při pašování nelegálně odchycených ptáků v celé jihovýchodní Asii. Mnoho vzácných papoušků, ale i jiných exotů, se do Malajsie dostává z Indonésie, kam je pašeráci dovážejí z míst jejich přirozeného výskytu nebo je přímo vybírají z hnízd ve volné přírodě.

ČTĚTE TAKÉ: Odchyty a vývozy papoušků z Indonésie i přes zákaz pokračují. S posvěcením úřadů

Papoušci odchycení v Indonésii zpravidla putují na Šalomounské ostrovy, kde jim jsou vystaveny falešné doklady ptáků odchovaných v zajetí a poté jsou už legálně vyváženi do Singapuru a Malajsie. Odtud pak putují ve velkém především do Tchajwanu a dalších zemí jihovýchodní Asie. Malajsie už dovoz ptáků z Šalomounských ostrovů zakázala, Singapur dosud ne, i když k tomu byl opakovaně vyzván ochranářskou organizací TRAFFIC Southeast Asia. Ta odhalila cesty pašovaných papoušků na celosvětový trh s exotickými ptáky, a na základě této informace uvalil výbor CITES na Šalomounské ostrovy sankce.

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. ledna 2013

Dálší článek

Amazoňan portorický atrakcí amerických dětských parků Animal Kingdom Disney?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější