Pašeráci vyvezli za 10 let z Šalomounských ostrovů 54 tisíc ptáků, především papoušky

UVNITŘ DOKUMENT – Víc než 50 tisíc exotických ptáků, především papoušků, vyvezli v letech 2000 až 2010 z Šalomounských ostrovů pašeráci zvířat. Vždy šlo o druhy, které podléhají mezinárodní úmluvě CITES o ochraně volně žijících živočichů. Vývoz byl krytý falešným potvrzením, že jde o ptáky odchované v zajetí. Na ty se totiž nevztahují tak přísná pravidla jako na jedince odchycené z volné přírody. Nelichotivou statistiku zveřejnila organizace TRAFFIC Southeast Asia.

Nejen papoušci, ale i vzácné rajky

Z více než 54 tisíc vyvezených ptáků bylo nejvíce papoušků rodu kakadu a lori, nechyběly mezi nimi ale i ojedinělé exempláře rajek, jejichž chov v zajetí je velmi problematický a daří se jen několika málo chovatelům na světě. Místní úřady na Šalomounských ostrovech potvrdily, že údaj o 54 tisících vyvezených ptácích, kteří měli být během deseti let odchování v zajetí, rozhodně neodpovídá počtu registrovaných chovatelů na těchto ostrovech. Chovná zařízení tak vlastně jen maskovala vývoz načerno odchycených ptáků.

Během zmíněných deseti let bylo ze země vyvezeno například 18 444 loriů zelenoocasých, 15 994 kakaduů šalomounských, 8 050 eklektusů různobarvých, 5 803 loriů kardinálských a 4 957 loriů mnohobarvých. Pouze 12 820 z těchto ptáků bylo oficiálně vykázáno jako odchycení z volné přírody, většina zbylých, tedy 40 428, byli údajně odchováni v zajetí. „Deklarace vyvážených ptáků coby odchovaných v zajetí naplňuje všechny znaky podvodu a obcházení mezinárodních pravidel pro obchod se zvířaty,“ konstatuje zástupce ředitele TRAFFIC Southeast Asia Chris Shepherd.

Cesta nelegálně odchytávaných ptáků přes Šalomounské ostrovy dále do světa. Většina exemplářů pochází z Indonésie a Papui-Nové Guinei, které jakýkoli odchyt a vývoz ptáků zakazují. Na Šalomounských ostrovech se ptáci „legalizují“ – pořizují se jim falešné doklady, že byli odchováni v zajetí a vyvážejí se do Singapuru a Malajsie. Odtud putují většinou na Tchajwan a teprve poté dál do světa. (Zdroj: TRAFFIC Southeast Asia)

Cíl zásilek? Malajsie a Singapur

Mezi vyváženými druhy se vyskytlo i víc než 13 tisíc nepůvodních druhů, které se volně na Šalomounských ostrovech nevyskytují, ale žijí v blízké Indonésii a na Papui – Nové Guineji (například tricha orlí). Takový počet vyvezených jedinců, kteří měli být na Šalomounských ostrovech údajně odchováni v zajetí, je podle TRAFFIC Southeast Asia velmi podezřelý. Většina vyvážených ptáků mířila do Singapuru a Malajsie, která na základě pochybností o legálnosti tohoto obchodu další dovozy zvířat ze Šalomounských ostrovů pozastavila. TRAFFIC Southeast Asia nyní žádá Singapur, aby učinil totéž.

Nelegální vývoz ptáků ze Šalomounských ostrovů v letech 2000 až 2010

„Singapur by měl následovat Malajsii a pozastavit veškeré dovozy ptáků, a to nejen ze Šalomounských ostrovů, ale i odjinud, pokud není dostatečně prokázán jejich legální původ,“ míní Chris Shepherd. Nejexemplárnějším příkladem nelegálního obchodu s ptáky z Šalomounských ostrovů byl vývoz 76 exemplářů sedmi druhů rajek, k němuž došlo v roce 2005. Tito ptáci na ostrovech divoce nežijí, a ani je na ně nikdo oficiálně nedovezl, přesto byli vyvezeni jako „odchovaní v zajetí“. Nechyběly mezi nimi i kriticky ohrožené rajky modrokřídlé, které žijí výhradně na Papui – Nové Guineji.

Šalomounské ostrovy proto již v roce 2006 pozastavily obchodování s původními druhy zvířat a začaly připravovat novou právní úpravu, která by zajistila lepší kontrolu. Úřady přesto prodloužily některé výjimky pro vývoz zvířat ze země a problém s nelegálním pašováním přetrvává. Mezinárodní komise CITES se bude tímto případem zabývat na schůzce, která se uskuteční ještě tento měsíc ve Švýcarsku. Pokud se prokáží nesrovnalosti ve vykazovaných číslech vyvážených ptáků, může CITES dokonce pozastavit veškeré obchodování s ptáky, u nichž je prokazatelné, že pocházejí ze Šalomounských ostrovů.

Úvodní foto: kakaduové šalomounští připravení na export (Zdroj: TRAFFIC Southeast Asia)

Předchozí článek

Západoaustralská vláda vyčlení miliony na záchranu papouška zemního západního

Dálší článek

Půjdou osobní averze stranou, nebo Asociace chovatelů ptactva vyšumí do ztracena?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější