Západoaustralská vláda vyčlení miliony na záchranu papouška zemního západního

UVNITŘ VIDEO – V přepočtu víc než pět milionů korun (250 tisíc australských dolarů) vyčlení západoaustralská vláda na projekt záchrany a posílení volně žijící populace papouška zemního západního. Ve volné přírodě se vyskytuje asi už jen stovka těchto ptáků. Papoušci hnízdí pouze na dvou známých místech – v národních parcích Cape Arid a Fitzgerald River. Protože však si však staví hnízda na zemi a jsou aktivní především za soumraku a v noci, ohrožují je lišky a zdivočelé kočky.

„Národní park Cape Arid je hlavním hnízdním biotopem tohoto papouška, žije zde asi 90 procent známé populace,“ řekla deníku The Esperance Express koordinátorka ekologických projektů pro jižní pobřeží západní Austrálie Sarah Comer. „Peníze nám pomůžou udržet tyto ptáky v bezpečí před predátory,“ dodala. Ekologové byli rozhodnutím vlády nadšeni, finanční podpora podle nich zajistí, že papoušek zemní západní jako ikonický západoaustralský druh nevyhyne.

Papoušek zemní žije v otevřené travinaté a křovinaté krajině a hnízdí výhradně na zemi, což se mu pomalu stává osudným. Kromě divokých koček, lasic a lišek ho ohrožují i časté lesní požáry. Pouhým porovnáním četnosti hlasových projevů ptáků v jednotlivých lokalitách je jasné, že jejich populace za posledních několik málo let výrazně oslabila. Vědci jsou přesvědčeni, že faktorů, které negativně ovlivňují vývoj populace papoušků zemních, je více. Předpokládají, že určitou roli mohou hrát klimatické změny, ale i výskyt určitých druhů vačnatců na stejném území, kteří mohou vybírat vejce z hnízd.

Záchranný program, který by měl populaci papoušků zemních posílit, počítá s jejich odchovy v zajetí a následným vypouštěním do přírody. Bude to ale nesmírně těžké, protože v zajetí žije jen osm těchto ptáků, kteří sice snášeli vejce, ale dosud se z nich nepodařilo odchovat mladé.

Úvodní foto: free-pet-wallpapers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..