Slovenští chovatelé píší českým: taky odmítáme, aby EU omezila chov papoušků

Připravovaná evropská směrnice o invazních druzích zvířat, která by mohla omezit nebo zakázat chov některých druhů exotických ptáků včetně papoušků, vzbuzuje obavy i na Slovensku. Celoevropský zákon, jehož první verze má vzniknout letos na podzim, totiž v pracovních verzích operoval i s pojmy „humánní likvidace“ zabavených jedinců. Čeští chovatelé už proti chystané směrnici protestovali prostřednictvím Klubu přátel exotického ptactva (KPEP). Právě tomu se nyní ozvali i slovenští chovatelé.

„Měli by nám spíš poděkovat“

„Jménem našich členů musíme rozhodně protestovat proti absurdní navrhované směrnici, která jednotně v rámci celé Evropy má za cíl zamezit chovu konkrétních živočichů. Tento záměr není podpořen žádnými relevantními důvody a lze za ním vidět pouze snaha zabránit chovatelství zákazy a omezováním chovů,“ píší v dopise adresovaném KPEP zástupci Slovenského svazu chovatelů – tajemnice Republikové rady Jarmila Dubravská a předseda exotářské komise Milan Vávra.

„Na výsledcích našich chovatelů exotického ptactva jsou vidět konkrétní činy v zájmu ochrany přírody. Navrhovaná směrnice představuje jen novou překážku, kterou jim klade do cesty a možná časem povede až k zániku chovatelského oboru,“ míní Dubravská s Vávrou. „Za všechny členy Slovenského svazu chovatelů, kterých se to týká, říkáme návrhu NE. Věříme, že společnými silami podobně smýšlejících organizací a jedinců na kompetentních místech se podaří jejímu schválení zabránit,“ dodávají.

Jeden z nejčastěji chovaných druhů papoušků, původem africký papoušek senegalský, je od loňského prosince ve Španělsku považován za potenciálně invazní druh a jeho chov je zákonem omezen (Foto: Wikimedia.com)

Češi jednají s europoslanci a zakládají asociaci

KPEP podle svého předsedy Ladislava Žohy oslovil české europoslance s žádostí o schůzku a vysvětlení situace. Ohledně připravované směrnice už s českými zástupci v Evropském parlamentu jednal i ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Europoslanci vesměs ujišťují, že chystané směrnice nebude nijak represivní a zpochybňují, že by měl vzniknout celoevropský seznam ivazních druhů zvířat, jichž by se měla dotknout omezení nebo zákaz chovu. Chovatelé jsou ale znepokojeni situací ve Španělsku, kde od loňského prosince platí zákon, jež zakazuje v zajetí rozmnožovat deset druhů papoušků.

„Chovatelství v podobě hobby by mělo být považováno za ušlechtilou zálibu a mělo by být podporováno. I díky a především díky obětavé práci chovatelů se daří zachraňovat a stabilizovat populace druhů, které by možná už na planetě neexistovaly. Ve výsledku ale za tuto činnost nepřichází uznání a poděkování, ale soustavné vytváření umělých překážek, bez přínosu pro druhy živočichů, které mají být chráněny,” konstatují zástupci Slovenského svazu chovatelů.

Chystanou evropskou směrnicí o invazních druzích se chce intenzivně zabývat nově vznikající Asociace chovatelů ptactva, která chce zastřešit všechny chovatelské organizace v Česku i jednotlivé chovatele. Na jejím vzniku se nedávno v Praze shodli zástupci KPEP, Českého svazu chovatelů a několik předních českých chovatelů exotického ptactva (nejen papoušků). Na následujícím setkání, které se má uskutečnit na Moravě, mají vzniknout stanovy tohoto občanského sdružení a jeho organizační struktura.

Úvodní foto: doniganmerritt.wordpress.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..