Vzniká nová česká Asociace chovatelů ptactva, chce hájit chovatele před úřady

Nová zastřešující organizace chovatelů exotického ptactva, která by měla hájit jejich zájmy a být partnerem pro orgány státní správy zabývající se ochranou přírody, vzniká v České republice. Pod pracovním názvem Asociace chovatelů ptactva ji zakládá hned několik stávajících profesních spolků a nezávislých chovatelů, mezi nimiž nechybí ani Klub přátel exotického ptactva (KPEP) či Český svaz chovatelů (ČSCH). Podle jednoho z iniciátorů vzniku asociace, šéfredaktora časopisu Nová Exota Jana Sojky, by mělo jít o otevřené občanské sdružení.


Nárazníkové pásmo pro ČIŽP a evropskou směrnici

„Před čtrnácti dny došlo v Praze k setkání chovatelů z celé České republiky. Na tomto setkání se velmi otevřeně diskutovala otázka postavení českých chovatelů ve společnosti a vztah chovatelů – potažmo chovatelských organizací k orgánům státní správy. Všichni zúčastnění došli k závěru, že je bezpodmínečně nutné vytvořit novou, minulostí nepoznamenanou zájmovou organizaci, která by byla partnerem pro orgány státní správy a byla schopna účinně chránit zájmy chovatelů a ovlivňovat nově vznikající legislativu,“ napsal Sojka v úvodníku aktuálního letního dvojčísla Nové Exoty.

Na vzniku nové asociace pracují čeští chovatelé již delší dobu. Přinutily je k tomu zejména dva důvody: přísný a často neadekvátní postup inspektorů životního prostředí při kontrolách chovatelských zařízení s ptačími druhy zařazenými do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, na něž se vztahuje povinná registrace, a zejména připravovaná celoevropská směrnice o invazních druzích zvířat a rostlin, která by mohla omezit nebo zakázat chov vybraných druhů živočichů, včetně některých papoušků (jako se to stalo už v případě národního zákona ve Španělsku).

O nové organizaci se mluvilo už v březnu

Potřebu nové zastřešující organizace chovatelů exotického ptactva zdůraznil na březnovém VIP setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech publicista Petr Podpěra. Jeden z organizátorů akce, předseda KPEP Ladislav Žoha, v té době již podnikal kroky k založení asociace, jen je nechtěl veřejně blíž komentovat. Jakékoli dosavadní snahy o společný postup několika různých chovatelských organizací totiž většinou končily na vzájemné řevnivosti a neochotě přistoupit na kompromis. Vznik nové organizace ale chovatelům doporučila i vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a kontroly CITES České inspekce životního prostředí Pavla Říhová.

„Na setkáních s chovateli papoušků říkám, že pokud chtějí ovlivnit legislativu, mají vznést návrh na sekretariát CITES nebo na Evropskou komisi, ale ne jako fyzické osoby, nýbrž jako spolky. Řada chovatelů u nás není nijak organizovaná, zatímco v zahraničí je spousta různých organizací a nadací. Naši chovatelé se spíš navzájem hádají a diskutují na internetu. Když se pak mění zákony, všichni jen láteří, ale málokdo se do toho legislativního procesu pokusí vložit. Pomohla by tomu nějaká nevládní organizace,“ uvedla Říhová letos v březnu v rozhovoru pro server Ararauna.cz.

Šéfinspektorka životního prostředí podle svých slov opakovaně chovatelům radila, aby si založili nějaký odborný spolek. „Ovšem museli by si ohlídat, kdo do něj vstoupí. Pokud by měli mezi členy osoby, které porušují zákon, mohlo by to této organizaci nadobro zničit pověst,“ varovala. „V zahraničí si dávají velký pozor na to, koho do těchto spolků přijímají. Chovatelské spolky a nevládní organizace ale mají možnost předkládat i takovéto návrhy,“ dodala s tím, že nová asociace by mohla například žádat o změny seznamů papouščích druhů v přílohách mezinárodní úmluvy CITES.

Další setkání zakladatelů asociace bude na Moravě

Podle šéfredaktora Nové Exoty Jana Sojky je pozitivní, že se na pražském setkání neprojevil žádný z nešvarů posledních let, kdy se jednotlivé spolky mezi sebou neměly příliš v lásce, a že asociace nebude pouze pro „papouškáře“, ale pro všechny chovatele ptactva. „Na setkání bylo dohodnuto, že plánovaná Asociace chovatelů ptactva (to je její pracovní pojmenování) bude otevřenou organizací – občanským sdružením, do něhož budou moci vstupovat všichni chovatelé a přátelé ptactva bez ohledu na to, zda jsou již členy jiných organizací či svazů,“ přiblížil s tím, že členy asociace se budou moci stát i celé kluby a chovatelské organizace.

„Na dalším setkání, které je plánováno na Moravu, dojde k projednání připravovaných stanov,“ dodal Sojka. Asociace vzniká v době, kterou lze bez nadsázky označit „za pět minut dvanáct“, protože už letos na podzim má Evropská unie předložit první verzi směrnice o invazních druzích, kterou budou moci připomínkovat pouze členské země a národní či mezinárodní profesní organizace.

Úvodní foto: Celní správa ČR

Vítáte vznik Asociace chovatelů ptactva?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...


1 komentář

  1. Karel napsal:

    Bravo moc dobrý počin!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..