Chovatelé bijí na poplach: spojme se proti „zlovůli“ úředníků!

Chovatelům vzácných druhů papoušků dochází trpělivost s postupem úředníků inspekce životního prostředí při kontrolách dokladů k ptákům zařazeným do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Vážně proto uvažují o založení organizace, která by je chránila proti „zlovůli“ úřadů. Návrh na vznik takové organizace přednesl v sobotu na výročním VIP setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech chovatel a publicista Petr Podpěra.

Osamocení chovatelé nezmůžou nic

„Za komunismu bylo takřka povinností být členem Českého svazu chovatelů, od té doby je jakékoli sdružování považované za něco špatného. Jenže uzrál čas vytvořit protipól proti svévolnému chování úředníků. Ne přímo svaz, ale nějakou organizaci,“ navrhnul Podpěra. Výzva přišla v době, kdy médii rezonuje kauza uhynulého kakadua palmového, kterého loni v červenci zabavila inspekce životního prostředí pražské veterinářce Ľubici Nečasové a umístila ho do ZOO Jihlava.

Případ zabavených kakaduů palmových stále ještě není dořešen, podle vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a kontroly CITES České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Pavly Říhové je ale nesporné, že doklady k těmto ptákům nesouhlasily s jejich označením. K zabavení kakaduů palmových došlo při akci „Palmák“, již připravila Celní správa ve spolupráci s ČIŽP. Za loňský rok bylo podobným způsobem českým chovatelům zabaveno celkem 34 papoušků, včetně arů hyacintových či amazoňanů nádherných.

Podle Podpěry nemají chovatelé bez zázemí nějaké zastřešující organizace, která by se bila za jejich práva, šanci hájit se. Stejného názoru je i Ladislav Žoha z Klubu přátel exotického ptactva (KPEP). „Když si budeme hrát na vlastním písečku, semele nás to. Za dvacet let budeme chovat možná jenom kanáry,“ varoval. Řada chovatelů podle něj dává raději přednost chovu druhů, které nespadají do první přílohy CITES, aby se vyhnuli případným problémům.

Chovatelskou organizaci by uvítala i inspekce

Vznik silné chovatelské organizace by paradoxně uvítala i šéfinspektorka ČIŽP Pavla Říhová. „Řada chovatelů u nás není nijak organizovaná, zatímco v zahraničí je spousta různých organizací a nadací. Naši chovatelé se spíš navzájem hádají a diskutují na internetu. Když se pak mění zákony, všichni jen láteří, ale málokdo se do toho legislativního procesu pokusí vložit. Pomohla by tomu nějaká nevládní organizace,“ řekla Říhová v rozhovoru pro server Ararauna.cz.

„Chovatelům jsem na různých setkáních radila, aby si založili nějaký odborný spolek. Ovšem museli by si ohlídat, kdo do něj vstoupí. Pokud by měli mezi členy osoby, které porušují zákon, mohlo by to této organizaci nadobro zničit pověst. V zahraničí si dávají velký pozor na to, koho do těchto spolků přijímají,“ varuje Říhová. Na chovatelském setkání v Kozovazech však nezazněl žádný konkrétní návrh, jak by měla taková zastřešující organizace vypadat a kdo by ji měl založit.

[poll id=“5″]

Předchozí článek

Trichy orlí mají v Česku již tři chovatelé v 11 párech

Dálší článek

Je avokádo pro papoušky opravdu jedovaté?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější