V jihlavské ZOO uhynul zabavený kakadu palmový

Případ úhynu samice kakadua palmového v jihlavské zoologické zahradě vyšetřuje policie. Vzácný papoušek byl loni v červenci zabaven společně se samcem při razii celní správy a České inspekce životního prostředí (ČIŽP) u známé pražské veterinářky Ľubice Nečasové. Pár kakaduů byl poté umístěn do ZOO Jihlava. Zde ale samec loni na podzim samici napadnul, poranil a ta pak podle ředitelky ZOO Elišky Kubíkové v listopadu uhynula na infekci. Od té doby úhyn vyšetřuje policie a informace o něm unikly do médií.

O případu informoval na svých internetových stránkách deník Blesk a v hlavní zpravodajské relaci Televizní noviny také televize Nova. Nečasová neskrývala překvapení, loňský zásah celníků podle ní nebyl opodstatněný, protože papoušci byli řádně registrovaní. Kakadu palmový patří mezi druhy živočichů, na které pamatuje mezinárodní úmluva CITES o ochraně volně žijících zvířat. Podle té se nesmí papoušci tohoto druhu volně dovážet, odchytávat v přírodě, ani s nimi nijak nakládat, pokud k tomu chovatel nemá schválenou výjimku od ministerstva životního prostředí.

Pár byl zabaven, když začínal hnízdit

„V červenci loňského roku k nám do domu vtrhli celníci a inspektoři životního prostředí a odvezli nám několik papoušků a želv. Ti ptáci si už stavěli hnízdo,“ řekla Nečasová deníku Blesk. „Nebyli určeni k prodeji. Marně jsme žádali, aby zvířata u nás do ukončení vyšetřování mohla zůstat. Poukazovali jsme na náročnost jejich chovu. Kvalitu krmiva,“ dodala. Ptáci přesto putovali do jihlavské ZOO, kde byli podle Nečasové umístěni do zcela nevyhovujícího prostředí malé voliéry.

Ředitelka jihlavské ZOO ale odmítá, že by se o ptáky špatně starali. O umístění papoušků právě do této zoologické zahrady podle ní rozhodla inspekce životního prostředí a vedení ZOO nijak nezjišťovalo, odkud ptáci pocházejí. Inspektoři jim pouze sdělili, že jde o „harmonizující pár“. Ľubica Nečasová se proti zabavení papoušků již loni odvolala, nyní podala trestní oznámení a žádá o náhradu škody. Cena jednoho kakadua palmového se pohybuje od čtvrt milionu korun výše, přičemž právě samice, zvláště pohlavně dospělé, bývají mnohem dražší.

Po celém Česku jsou desítky dalších zabavených papoušků

Důvod, proč vůbec byl pár kakaduů palmových loni v červenci zabaven, nechce původní majitelka ani celní správa komentovat. „Popravdě, neměli jsme v úmyslu vystoupit v médiích do doby, než policie ukončí vyšetřování. Reportéři TV Nova sami získali informaci o úhynu papouška a proto jsem se rozhodla promluvit, jinak by byl pořad „o nás bez nás“,“ sdělila Nečasová na dotaz serveru Ararauna.cz. Podle jejích slov jsou v podobné situaci i další čeští chovatelé, kteří se ale rovněž obávají o svých případech mluvit. „Sama budu usilovat o to, aby se chovatelé i veřejnost dozvěděli co se¨nám a hlavně našim zvířatům stalo. Navíc nejsme první, v minulosti už se podobné věci stali a vše proběhlo v tichosti,“ upozornila Nečasová.

Zajišťování kakaduů palmových, kteří poté putovali do ZOO Jihlava (Foto: Celní správa ČR)

Majitelka zabavených kakaduů na diskusním fóru webu iFauna.cz dodala, že v záchytných centrech po celé České republice je ještě několik desítek zabavených zvířat, která čekají na vyšetření případů. „Obávám se, že se nemusejí rozsudku dožít,“ uvedla Nečasová. „Naše samice kakadu palmového uhynula podle pitevní zprávy v důsledku pokročilého plísňového onemocnění, které zasáhlo důležité orgány. Nakonec ji ještě napadl samec, nevím zda ten její, anebo jiný. Každopádně se to zřejmě stalo proto, že byla zesláblá a snažila se o partnera opírat či se chovala jinak abnormálně,“ míní chovatelka.

Z videa, na kterém jsou ptáci natočeni přímo u chovatelky krátce před zabavením, je ale patrné, že jde o harmonizující pár. Podle nepotvrzených informací došlo k zabavení ptáků proto, že dokumenty ke kakaduům palmovým obsahovaly informace o jiném druhu papoušků. Česká celní správa loni zabavila při několika domovních prohlídkách celkem 34 papoušků, předloni jich bylo podle mluvčí Martiny Kaňkové 18.

Předchozí článek

Mluvčí Celní správy ČR: Žádný pašerák papoušků u nás zatím nešel za mříže

Dálší článek

Papouška ze zverimexu, nebo od chovatele?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější