UVNITŘ VIDEO – Neskutečnou invazi papoušků alexandrů malých zažívají na britských ostrovech. Ptáci, kteří se ve volné přírodě objevili poprvé v roce 1969, kdy zřejmě unikli několika chovatelům (podle jiné teorie je tam vypustil dokonce Jimi Hendrix), nyní podle vědců z Univerzity v Kentu čítají až 32 tisíc jedinců. Žijí převážně na jihovýchodě země, včetně Londýna, kde patří mezi patnáct nejčastěji pozorovaných druhů ptáků. Poslední měsíce se však zdá, že alexandři míří z britské metropole do regionu West Midlands. Usadili se i na předměstí Birminghamu, v přírodním parku Sandwell.
Jde o izolovanou populaci, nebo „Londýňany“?
Vědci nyní chtějí analýzou DNA ptáků ze Sandwellu dokázat, že nejde o samostatnou populaci, kterou tvoří ptáci uniklí ze zajetí, ale o jedince, kteří přesídlili z Londýna a tvoří několikátou generaci divoce žijících papoušků v Británii. Problém je v tom, že alexandři jsou velmi bystří a nedají se lehce odchytit, takže se jim nedá odebrat vzorek krve pro porovnání DNA s ptáky z Londýna. „Bylo třeba najít alternativní řešení. Výzkumníci proto používají peří ptáků, které naleznou na zemi. Na hrotu brka mívá malé krevní skvrny, které pro analýzu DNA stačí,“ vysvětluje korespondent BBC News pro životní prostředí David Gregory.
Alexandři malí se v Sandwellu objevili poprvé v roce 2009, kdy zde bylo pozorováno prvních osm ptáků. Nyní místní populace čítá už desítky papoušků. Alexandrům se v Británii daří, bez problémů přežívají i tužší zimy. Jejich výhodou je fakt, že nejsou potravními specialisty a zatím se neprokázalo, že by vytlačovali původní druhy ptáků. Živí se různými bobulemi, ovocem v zahradách a ořechy, často ale také navštěvují krmítka ve městech a příměstských oblastech. Biologové se ale obávají, že pokud jejich populace ještě vzroste, mohli by zabírat hnízdní dutiny datlům nebo špačkům.
Stejný problém řeší celá západní Evropa
Británie není jedinou evropskou zemí, která zažívá opravdovou invazi alexandrů malých. Stejnou zkušenost mají i v Amsterodamu, Bruselu nebo Madridu. Španělsko už tento ptačí druh oficiálně označilo za invazní a zákonem z loňského prosince zakázalo jeho chov, respektive množení v zajetí. Chovatelé se nyní obávají, že stejný osud potká alexandry malé i v celé Evropské unii, protože Evropská komise momentálně připravuje novou směrnici o invazních druzích, jejíž součástí by mohl být i seznam „nežádoucích“ živočichů a rostlin.
Rostoucí populace alexandrů malých může znamenat i vážné problémy pro zemědělce, protože ptáci si hledají potravu i na polích a zahradách. Celá hejna tak mohou způsobit velké hospodářské škody. S nepůvodní populací alexadrů malých zápasí také Seychelské ostrovy, kde sice zatím žije volně jen 230 jedinců tohoto druhu, místní vláda se ale obává, že by mohli ohrozit původního papouška vazu malého – ať už obsazováním vhodných míst k hnízdění, nebo zavlečením nemocí, proti nimž vaza není imunní.
Právě seychelská vláda jako první na světě připravila projekt úplného vyhubení nepůvodní populace alexandra malého, který chce spustit koncem letošního roku. V přepočtu 20 miliony korun jí na něj přispěla i Evropská unie.
Úvodní foto: flickriver.com
[poll id=“44″]