Menší druh bílého kakadua, který sice patří mezi méně známé, zato celkem často chované. Celkové zbarvení je bílé, spodní strana letek a ocasu je žlutavá. Výrazným znakem je silné nahé okruží okolo oka modravé barvy. Zobák má šedobílý, oko je u samce tmavě hnědé, u samice červenohnědé. Dorůstá délky 31 cm a hmotnosti do 400 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje výhradně na východních Šalomounových ostrovech v Oceánii, kde je celkem běžný. Není zařazen na seznam CITES, a tudíž se celkem často dováží, i když vláda na Šalomounových ostrovech jeho komerční vývoz zakázala. Ubližuje mu i rozsáhlé kácení stromů, díky němuž ubývají jeho hnízdní biotopy. Nemá žádné poddruhy.
Chov v zajetí
Nedá se říct, že by byl vyloženě častým obyvatelem voliér českých chovatelů, ale podle časté inzerce na tuzemských webech počty chovaných jedinců i odchovaných mláďat poslední léta stoupají. V náročnosti chovu by se neměl lišit od ostatních bílých kakaduů, je velmi odolný vůči chladu a vyžaduje rozměrné voliéry a častý přísun čerstvých větví na okus.
Prvního odchovu v České republice docílili až v roce 1997 Jan Novák a Pavel Rumler. Ve stejném roce je rozmnožil i Jan Dočkal. V posledních letech jsou odchováváni častěji a zdá se, že jsou k nám stále i dováženi ze své domoviny i od zahraničních chovatelů.
Dostupnost a cena
Celkem běžně nabízený druh papouška, který je cenově celkem dostupný. V roce 2011 se jeho cena na českém trhu pohybovala od 15 tisíc korun za mladého ptáka výše, samice a pohlavně dospělí ptáci jsou dražší. Dá se chovat i jako domácí mazlíček, některá mláďata jsou takto v inzerci přímo nabízena.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.