Výbor CITES schválil sankce pro Šalomounské ostrovy a Sýrii kvůli vývozu papoušků

Analýza organizace TRAFFIC Southeast Asia, podle níž bylo v letech 2000 až 2010 z Šalomounských ostrovů vyvezeno na 54 tisíc exotických ptáků, většinou papoušků se zfalšovanými doklady o jejich původu, nezůstala bez odezvy. Stálý výbor CITES, který dohlíží na dodržování stejnojmenné mezinárodní úmluvy, koncem července schválil pro tuto ostrovní zemi sankce, pokud do 1. října nezpřísní národní zákony potírající nelegální odchyt a vývoz ptáků a nepředloží o tom výboru oficiální zprávu.

CITES stejným způsobem zavázal změnit vnitřní pravidla pro obchod se zvířaty celkem sedm zemí, z toho u dvou byly důvodem vývozy odchycených papoušků. Kromě Šalomounských ostrovů šlo ještě o Sýrii, odkud jsou vedle papoušků hromadně vyváženi i ibisové a plameňáci. Další sankce se podle agentury AP týkají Komorských ostrovů, Rovníkové Guiney, Paraguaye, Nepálu a Rwandy. V jejich případě je důvodem postihu obchodování se vzácnými savci, obojživelníky a plazy.

K TÉMATU: Pašeráci vyvezli za 10 let z Šalomounských ostrovů 54 tisíc ptáků, především papoušky

Šalamounské ostrovy jsou nechvalně proslulé hromadnými vývozy kakaduů, loriů a ekluktusů. Mezi nejčastěji odchytávané druhy patří místní endemické druhy lory zelenoocasý a kakadu šalomounský. Přes ostrovy se ale transportují i ptáci z Papui – Nové Guiney, kde jakýkoli odchyt a obchod s volně žijícími zvířaty přísně zakázán. Na Šalomounských ostrovech pašeráci vystavují ptákům falešné registrační listy, jako kdyby byli odchováni v zajetí a pak je „legálně“ vyvážejí ze země.

Mezi velmi často vyvážené papoušky ze Šalomounských ostrovů patří místní poddruh elektuse různobarvého (Foto: TRAFFIC Southeast Asia)

Nejčastějším cílem takových vývozů je Malajsie a Singapur, odkud poté ptáci obvykle putují na Tchaw-wan a dále do zemí jihovýchodní Asie a dál do světa. Malajsie už kvůli mezinárodní kritice dovoz ptáků z Šalomounských ostrovů zakázala, Singapur jej však nadále povoluje. Vláda Šalomounských ostrovů sice už před šesti lety zákonem zakázala vývoz původních druhů zvířat, především odchycených z přírody, úřady však nadále vydávají řadu výjimek, takže opatření se míjí účinkem.

Hrozba sankcí ze strany výboru CITES přichází paradoxně ve chvíli, kdy ten samý výbor odmítnul výzvu mezinárodní petice pořádané organizací World Parrots Turst, aby zakázal vývozy odchycených žaků z Konga a Kamerunu. Obě africké země mají povolení vyvážet ročně dohromady osm tisíc ptáků a jsou posledními dvěma státy Afriky, které tam ještě mohou činit. CITES jim prodloužil povolení i přes to, že obě země vývozní kvóty každoročně překračují a odchycení ptáci při transportu prokazatelně trpí.

Úvodní foto: lorivé kardinálští u překupníka na Šalomounských ostrovech (Zdroj: TRAFFIC Southeast Asia)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..