Expedice hledá na jihu Austrálie neofémy oranžovobřiché. Zatím neúspěšně

UVNITŘ VIDEO – Velmi vzácnou neofému oranžovobřichou (Neophema chrysogaster), papouška velikosti andulky, jehož početní stavy ve volné přírodě odhaduje mezinárodní organizace BirdLife International na jeden až 50 jedinců, se snaží na jihovýchodě Austrálie najít čtyřicet dobrovolníků v čele s koordinátorem Bobem Greenem. Jejich snaha však zatím vychází na prázdno, v oblasti mezi ústím řeky Murray a Victorií, nenarazili ani na jedinou neofému tohoto druhu, píše australský web ABC South East SA. Do této oblasti by měly neofémy odlétat na zimu z Tasmánie.

„Když vezmete v úvahu, že se zhruba 50 ptáků pohybuje v oblasti mezi ústím Murraye a Gippslandských jezer, je to neobyčejně velký prostor pro hledání tak malých papoušků,“ říká Bob Green. Podle jeho slov bude trvat ještě několik dní, než dostane hlášení od všech čtyřiceti dobrovolníků. Neofémy oranžovokřídlé hnízdí pouze v jediné lokalitě na ostrově Tasmánie u jihovýchodní Austrálie, ale na zimu migrují na blízký kontinent. Cesta do zimoviště je pro ně ale každým rokem složitější.

Jak uvádí Australian Geographic, australská mutace magazínu National Geographic, neofémy ohrožují větrné elektrárny, které vyrostly podél jejich migračních tras, i úbytek slanisek a pobřežních dun. Oblíbené křovinné porosty a traviny decimují přemnožení králíci a o potravu papoušky připravují nepůvodní druhy špačků. Austrálie proto už před lety spustila záchranný program na zachování neofémy oranžovobřiché, do kterého se zapojily i zoologická zahrada Adelaide a stanice Healesvill ve státě Victoria a stanice v Taroona na Tasmánii. Ty se snaží každoročně divokou populaci posilovat jedinci odchovanými v zajetí.

„Bez pečlivého sledování a ochrany může neoféma oranžovobřichá do čtyř až pěti lety vyhynout,“ varuje Australian Geographic. V zajetí se tento druh papouška vyskytuje kromě Austrálie i v Jihoafrické republice, Nizozemí a Švýcarsku. Do České republiky se tato neoféma dosud nedostala a patrně ani nedostane, protože počet jedinců v zajetí je minimální a všichni podléhají přísné kontrole podle mezinárodní úmluvy CITES. Neoféma oranžovokřídlá je zařazena do první přílohy této úmluvy.

Úvodní foto: Flickr.com

Předchozí článek

Výbor CITES schválil sankce pro Šalomounské ostrovy a Sýrii kvůli vývozu papoušků

Dálší článek

Nejzajímavější zoo pro „papouškáře“? Praha, Ostrava, Zlín, Ústí a Bošovice

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější