Nejzajímavější zoo pro „papouškáře“? Praha, Ostrava, Zlín, Ústí a Bošovice

Která česká zoologická zahrada chová nejvíc papoušků a kde uvidíte nejvzácnější a nejzajímavější druhy? Z téměř dvacítky licencovaných zoo a zooparků má větší a ucelenější chovnou kolekci asi čtvrtina. Vyplatí se tedy vybírat. Server Ararauna.cz pro lepší přehled připravil databázi všech českých a moravských zoologických zahrad se seznamem chovaných druhů papoušků, kontaktními údaji a upozorněním na největší rarity. Najdete ji na jednoduché adrese www.ararauna.cz/zoo.

Vede Praha s 22 druhy papoušků

A která tuzemská zoo tedy hraje v chovu papoušků prim? Asi není překvapením, že nejvíc druhů, celkem 22, chovají v Praze. Ovšem čtyři druhy byste ve veřejných expozicích hledali marně. V neveřejném zázemí jsou vůbec ti nejvzácnější chovanci – celníky a inspektory životního prostředí zabavení a do pražské zoologické zahrady umístění arové kobaltoví, kakaduové palmoví, amazoňané jamajští a amazoňané šedohlaví. Poslední dva druhy se v zoo úspěšně rozmnožují, kakaduové palmoví se k tomu chystají.

Pražská zoo se hodně specializuje na chov loriů, momentálně jich má sedm druhů a letos docílila českého prvoodchovu loriho žlutoskvrnného. Mezi vzácnější odchovy pak kromě amazoňanů jamajských a šedohlavých patří i lorikulové modrobradí. Kurátor ptáků Antonín Vaidl razí myšlenku, že by zoo neměla chovat ty druhy papoušků, které se kvůli komerčnímu chovu příliš rozmohly u soukromých chovatelů. Proto se také Zoo Praha zbavila arů araraun a kakaduů bílých a uvažuje o tom, že z expozice vyřadí i ary zelenokřídlé.

Ary zelené najdete v jediné české ZOO v Hodoníně. Tento druh je ještě vzácnější než mnohem známější a populárnější ara hyacintový. (Foto: ZOO Hodonín)

Ostrava má aratingy žluté, Zlín zase osm druhů arů

Velmi zajímavou papouščí expozici má i ostravská zoologická zahrada. Narazíte u ní na 18 druhů, jako jediná z českých zoo chová a úspěšně odchovává vzácné aratingy žluté. V expozici má ale i čtyři druhy arů včetně těch největších, hyacintových. Inspektorka chovu malých zvířat Yveta Svobodová je zároveň předsedkyní komise chovu papoušků při Unii zoologických zahrad České republiky a Slovenska. Do ostravské zoo nedávno zamířily odchovy amazoňanů jamajských ze Zoo Praha. Bohužel, část papouščí kolekce je kvůli nedostatku vhodných prostor v neveřejném zázemí.

Příznivce arů potěší zoologická zahrada ve Zlíně – Lešné. Ze 14 papouščích druhů, které tato zoo chová, je totiž osm arů. To je nejvíc ze všech českých zoo, přičemž mezi nejzajímavější patří ara hyacintový a ara rudobřichý. Uvidíte je v obrovské průchozí voliéře. Ve zlínských expozicích narazíte také na nestoru kea, kterého chová ještě ZOO Brno a ZOO Liberec. Z absolutním počtu chovaných druhů papoušků je ale Zlín až za specializovanou Papouščí ZOO Bošovice, která jich má 21 – nejvíc po Praze. Také zde je více arů (nejzajímavější jsou arové červenouší), ale především menší aratingy a kakaduové.

Pro „papouškáře“ je hodně zajímavá i ZOO Ústí nad Labem, která chová 13 druhů (z toho pět arů, včetně vzácnějšího ary červenouchého). Za zmínku stojí i kakadu molucký. Ústecká zoo se nedávno zbavila chovných párů amazoňanů oranžovokřídlých, papoušků senegalských a žaků velkých, protože razí podobnou myšlenku jako pražská zoo – bude se věnovat chovu vzácnějších druhů, které nejsou tolik rozšířeny mezi soukromými chovateli. Přesto si nadále v expozici nechává například ary ararauny, kterých se v Praze zbavili.

Nenápadného a poměrně vzácného papouška vazu velkého chovají jen dvě tuzemské zoologické zahrady: plzeňská a brněnská (Foto: https://ibc.lynxeds.com)

V zoo narazíte i na nestory kea, vazy velké a kakaduy palmové

U dalších zoo už nejsou papouščí kolekce tak ucelené, ale často u nich narazíte na opravdové rarity. Například menší a poměrně mladá ZOO Hodonín jako jediná chová ary zelené. Plzeňská zoologická zahrada, která se specializuje spíš na hmyzožravé a měkkozobé ptáky, zase chová vazy velké (stejný druh papouška má už jen ZOO Brno). Vzácné a drahé kakaduy palmové chovají hned čtyři české zoologické zahrady: pražská, liberecká, jihlavská a brněnská. V Praze je ale neuvidíte, jsou v neveřejné expozici.

Celkem v pěti zoologických zahradách můžete vidět vůbec největšího papouška na světě, aru hyacintového. Vedle již zmíněných ZOO Ostrava a ZOO Zlín jde i o ZOO Praha, která jich má nejvíc (čtyři) a do veřejné expozice je přesunula teprve nedávno, dále ZOO Liberec a ZOO Jihlava, kam však byli deponováni ptáci z menší středočeské ZOO Chleby u Nymburka. V minulosti chovala a jako jediná i odchovávala ary hyacintové ZOO Dvůr Králové nad Labem, ta však po předloňském úhynu chovného samce zapůjčila samici do ZOO Zlín.

Úvodní foto: ara vojenský v hnízdní boudě (Zdroj: ZOO Zlín)

[poll id=“48″]

Předchozí článek

Expedice hledá na jihu Austrálie neofémy oranžovobřiché. Zatím neúspěšně

Dálší článek

Tasmánská zoo řeší brutální útok. Našla papoušky s utrhanými hlavami

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější