Odchyty a vývozy papoušků z Indonésie i přes zákaz pokračují. S posvěcením úřadů

Přísný zákaz vývozu jakýchkoli ptáků z Indonésie porušilo státní Centrum pro zachování přírodních zdrojů BKSDA, když vydalo čtyřem důstojníkům tamní armády povolení na vývoz čtyř různých druhů papoušků. Podle nevládní organizace ProFauna, které získalo jejich kopie, se dokumenty týkaly párů eklektusů různobarvých, loriů černohlavých, loriů žlutohřbetých a loriů modrobřichých. Na dva druhy – eklekty a lorie černohlavé – přitom pamatuje speciální indonéský zákon na ochranu zvířat Wildlife Act.

„BKSDA neměl vydat povolení k přepravě, protože to bylo nezákonné. Obchod a držení chráněných živočichů z volné přírody je zakázáno a pachatelům hrozí až pět let vězení nebo pokuta do 100 milionů indonéských rupií (asi 50 tisíc korun),“ upozornila organizace ProFauna. Podle jejího koordinátora Iskandara Abdullaha nejde o první případ, kdy se státní úřad BKSDA zapletl do obchodování se zvířaty. „Kvůli osobním ziskům často vydává povolení na vývoz kakaduů moluckých,“ uvedl.

K TÉMATU: Pašeráci vyvezli za 10 let z Šalomounských ostrovů 54 tisíc ptáků, především papoušky

Zpráva organizace ProFauna z roku 2008, v níž odhalila nezákonné pašování 10 tisíc papoušků z Indonésie do Filipín (Foto: ProFauna)

Organizace pravidelně monitoruje obchodování s divokými ptáky ve třech indonéských regionech. Ačkoli všude platí přísný zákaz jejich odchytu a prodeje, dochází k obchodování naprosto otevřeně. Od ledna do srpna letošního roku se jen v regionech Ternate, Bastiong a Gamal prodávalo průměrně za měsíc devět kakaudů bílých, 36 loriů žlutohřbetých, čtyři eklektusové různobarví a 18 loriů modrobřichých. Před čtyřmi lety ProFauna šokovala svojí monitorovací zprávou o nelegálním vývozu 10 tisíc papoušků z provincie North Maluku.

Papoušci odchycení v Indonésii zpravidla putují na Šalomounské ostrovy, kde jim jsou vystaveny falešné doklady ptáků odchovaných v zajetí a poté jsou už legálně vyváženi do Singapuru a Malajsie. Odtud pak putují ve velkém především do Tchajwanu a zemí jihovýchodní Asie. Malajsie už dovoz ptáků z Šalomounských ostrovů zakázala, Singapur dosud ne, i když k tomu byl opakovaně vyzván ochranářskou organizací TRAFFIC Southeast Asia. Ta odhalila cesty pašovaných papoušků na celosvětový trh s exotickými ptáky.

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 12. až 14. října 2012

Dálší článek

Vědci poprvé vyčíslili náklady na záchranu nejohroženějších ptáků: 76 miliard dolarů ročně

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější