Zvědavé nestory kea zabíjí proud z elektrických rozvoden, které chtějí „rozebrat“

Nejen rozlícení farmáři, zdivočelé kočky a krysy ohrožují nestory kea, nejinteligentnější papoušky světa, na Novém Zélandu. Ochránci přírody stále častěji řeší problém s úhyny těchto ptáků poblíž elektrických rozvoden, které se všeteční keové snaží rozebrat. Jenom v národním parku Mount Cook u jedné z rozvoden společnosti Alpine Energy bylo nalezeno pět mrtvých nestorů kea a jeden uhynulý sokol. Jednoho papouška zastihli biologové ještě živého, ale zasaženého elektrickým výbojem.

Ptáka se nepodařilo odchytit a později byl poblíž nalezen mrtvý, informoval deník The Timaru Herald. Zástupci odboru ochrany přírody novozélandského ministerstva životního prostředí proto tuto konkrétní rozvodnu nechalo postříkat sprejem, který by měl nestory kea odpuzovat. Stejný sprej se úspěšně testuje jako ochrana osobních aut od keů, kteří jsou známi důmyslnou snahou odmontovat ze zaparkovaných vozů vše, co se dá. Využívají ho i vybraní farmáři na ochranu ovcí, které keové občas napadají a vykusují jim tukové polštáře u hřbetu.

Energetici uvažují o fyzických zábranách

Sprej napoprvé papouška neodradí, ale kea po jeho pozření zvrací a celkově mu je zle. Pokud se později dostane do míst, kde byl použit, snaží se mu co nejrychleji vyhnout. Ochránci přírody proto doufají, že stejný sprej bude fungovat i u elektrických rozvoden, které key lákají stejně jako osamělá zaparkovaná auta nebo popelnice s odpadky. První týden po aplikaci se papoušci rozvodně skutečně vyhýbali, z toho však nelze podle úřednice ochrany přírody Shirley Slatteové vyvozovat žádné závěry.

Zaměstnanci energetické společnosti Alpine Energy ochráncům prozradili, že k úhynům nestorů kea docházelo v blízkosti elektrické rozvodny již dříve. Firma proto zvažovala, že okolo transformátoru postaví nějaké zábrany. „Zjišťovali jsme si, co by se dalo okolo rozvodny postavit, ale pravděpodobně by to skončilo u nákladů, které by nikdo nechtěl uhradit,“ řekl mluvčí Alpine Energy Michael Boorer. K lepšímu zajištění transformátoru by mohlo dojít při jeho pravidelné výměně, ke které dochází jednou za pět nebo šest let. Společnost uvažuje, zda by neměla výměnu v tomto konkrétním případě uspíšit.

Mrtvý nestor kea u transformátoru v novozélandském národním parku Mount Cook (Foto: The Timaru Herald/Shirley Slatte)

Předchozí článek

Američané v Texasu zabavili 30 týraných papoušků: arů, žaků i amazoňanů

Dálší článek

Znáte nejmenšího papouška světa? Papoušínek žlutolící neměří ani 9 cm

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější