Znáte nejmenšího papouška světa? Papoušínek žlutolící neměří ani 9 cm

UVNITŘ VIDEO – Největšího papouška světa, majestátního aru hyacintového dlouhého jeden metr, ale i nejtěžšího nelétavého papouška kakapa sovího, kriticky ohroženého ptáka z Nového Zélandu, zná snad každý. Víte ale, jaký papoušek je vůbec nejmenší na světě? Nepatří zrovna mezi nejznámější druhy a jeho popularitě nenahrává ani fakt, že se ho dosud nepodařilo udržet v zajetí živého déle než několik dní. Papoušínek žlutolící (Micropsitta pusio) z Papuy-Nové Guiney měří jen 8,4 cm a váží od 10 do 15 g.

Jde o velmi tajemného ptáka, o kterém se dodnes mnoho neví. Miniaturní papoušínci žijí v nížinatých pralesech Papuánských ostrovů a patrně se specializují na hnízdění v termitištích. Rozhodně v nich nocují, někteří ornitologové ale pozorovali samce, kteří v nich hloubili hnízdní nory. Není jasné, zda jde o potravního specialistu, protože nebyl zase tak často pozorován při příjmu potravy. Začátkem 20. století byla ale menší hejna těchto ptáků spatřena při olyzování mízy, která vytékala z kůry stromů Albizzia procera.

Lezec s nápadně velkýma nohama

Papoušínek žlutolící má poměrně velký areál výskytu a dělí se na čtyři poddruhy podle ostrovů, kde žijí. Vůbec nejmenším je papoušínek žlutolící fergussonský, který obývá ostrov Fergusson v souostroví D´Entrecasteaux a dorůstá délky pouhých osmi centimetrů. Objeven byl až v roce 1940 (druh jako takový je znám od roku 1866). Pro malou velikost se mu přezdívá trpasličí papoušek. Jde o velmi hbitého ptáka, který tráví hodně času lezením po listech stromů a keřů.

Papoušínci mají v poměru k tělu nápadně velké nohy, které jm společně s tuhým ocasním peřím a zobákem pomáhají v pohybu po vegetaci. Předpokládá se, že se živí lišejníky, hmyzem, houbami a mechy, ale není to zcela jasně doloženo. Právě neznalost jejich jídelníčku společně s velkým stresem vedla ve všech dosavadních pokusech o chov těchto ptáků v zajetí k jejich velmi brzkému úhynu. Papoušínků existuje celkem šest druhů, všichni ostatní jsou ale o něco větší než papoušínek žlutolící.

Příbuzný, ale o něco větší papoušínek žlutotemenný:

Úvodní foto: ibc.lynxeds.com

3 komentářů

  1. Dale napsal:

    Zajímavé:) šel by udělat i nějaký článek o Kakapovi sovím a o jeho odchovech v zajetí?

  2. Jan Potůček napsal:

    O kakapovi píšeme na Ararauně docela pravidelně, k odchovům v zajetí by se také dalo něco napsat, ale mimo Nový Zéland tyto papoušky nikdo nemá. Existují asi dvě tři místa na Novém Zélandu, která se věnují jejich odchovu v zajetí, všechna v rámci záchranného programu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..