Američané v Texasu zabavili 30 týraných papoušků: arů, žaků i amazoňanů

UVNITŘ VIDEO – Na třicet velkých druhů papoušků chovaných v jednom bytě za naprosto nevyhovujících podmínek zabavily úřady v americkém Texasu. Šlo o ary, žaky a amazoňany, které majitel umístil do malých klecí, často po dvou, aniž by jim poskytnul nějaké hračky, pravidelně se jim věnoval a nechal je proletět. Zbídačených ptáků z Georgetownu se ujala nezisková organizace Kent County SPCA, která se zabývá vyhledáváním adoptivních majitelů týraných a odložených domácích mazlíčků. Ta se nyní snaží pro ptáky najít nové domovy.

Psychicky narušení a oškubaní ptáci

Úřady se o problematickém chovu dozvěděly od souseda chovatele, který se už nemohl dívat, jak ptáci zavření v bytě trpí. Původní majitel se o ně dříve svědomitě staral, ale ve chvíli, kdy přišel o zaměstnání, byl chov takového počtu ptáků nad jeho možnosti, vysvětlila mluvčí Kent County SPCA Elizabeth Butts. „Tento případ je naprosto nezvyklý. Třicet papoušků je překvapivě velké množství. Byli bychom rádi, kdybychom jim mohli najít nové majitele co nejdříve,“ prohlásila.

Většina zabavených papoušků je psychicky narušena kvůli dlouhému pobytu ve stísněném prostředí, někteří se začali škubat. Dvojice arů araraun si oškubala peří prakticky z celého břicha i části hlavy. Jiní ptáci měli špatně zakřivené zobáky ze špatného dokrmování. Pouze pět ptáků je zatím schopno odejít do nové rodiny, kde získají stálý domov. Agentura je ale svěří pouze lidem, kteří mají zkušenosti s chovem velkých papoušků a zváží dlouhodobý závazek, který tím na sebe převezmou.

Kupující často neví, co chov papouška obnáší

„Přijetí takového papouška je závazkem na celý život, protože takový pták majitele s největší pravděpodobností přežije. Mohou se dožít 80 i více let,“ konstatuje Elizabeth Butts. Organizace teď všechny ptáky testuje na nejznámější nemoci, aby vyloučila jakoukoli možnost nákazy. Zároveň vyzvala veřejnost, aby pro papoušky poskytla dary na nákup speciálního krmiva a hraček. „Papoušci vyžadují hodně stimulace, hračky potřebují pro svoje rozptýlení. Pokud nemají možnost nějaké interakce a žijí v nevhodných klecích, negativně se to projevuje na jejich psychice,“ uvedla mluvčí. Vedle škubání peří takoví ptáci často intenzivně křičí.

Velké druhy papoušků, jako jsou arové, žakové a amazoňani, pokud jsou chováni jako domácí mazlíčci, vyžadují každodenní přímý kontakt s majitelem, možnost proletu, pestrou stravu a pravidelné rosení peří. Samozřejmostí je pravidelný úklid a udržování čistoty v kleci. Časově je chov takového papouška mnohem náročnější než u psa nebo kočky, což by si měli zájemci o koupi takových ptáků dopředu uvědomit. Pokud nemohou papouškovi poskytnout patřičnou péči, neměli by si ho vůbec pořizovat.

Úvodní foto: Kent County SPCA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..