Čína bojuje s novou ptačí chřipkou. Šanghaj zakázala veškerý dovoz ptáků, včetně papoušků

UVNITŘ VIDEO – Obavy z nové vlny ptačí chřipky v Číně zásadně ovlivňují tamní chovatele exotického ptactva. Na ptačím trhu Huhuai v Šanghaji bylo registrováno 16 případů viru H7N9, který způsobuje ptačí chřipku. Na stejnou nemoc v uplynulých dnech zemřelo ve východní Číně v okolí Šanghaje již šest lidí, nákaza byla do soboty prokázána celkem u 18 lidí. Šanghajské úřady zakázaly veškerý dovoz živých ptáků do města, uzavřely tři velké ptačí trhy a nechaly preventivně pobít na 20 tisíc ptáků, především drůbeže. Zákaz zavedlo i město Nanjing.

Virus se nepřenáší z člověka na člověka

Světová zdravotnická organizace (WTO) podle zpravodajství britské BBC varuje před zbytečnou panikou, protože neexistuje žádný důkaz o tom, že by se virus H7N9 přenášel mezi lidmi. Člověk se může nakazit od zvířete, ale sám dále nákazu nepřenáší. To potvrzují i konkrétní případy z Číny: u lidí, kteří byli v bezprostředním kontaktu s posledními dvěma oběťmi viru v provincii Zhejiang, nebyla přítomnost viru prokázána. Ve zdejším městě Hangzhou se vir objevil u prodávaných křepelek.

„Lidé tu mají velké obavy,“ svěřil se agentuře AFP Yan Zhicheng, starší obyvatel Šanghaje. „V Šanghaji je zvykem jíst hodně kachny a kuřata. Nyní se jich nemůžeme ani dotknout,“ dodal. Úřady doporučily lidem nenakupovat potraviny na tradičních trzích, nýbrž ve velkých supermarketech. Zvláštní opatření přijaly i úřady v Hong Kongu, kde jsou zvýšené kontroly na vstupech do země, zejména na mezinárodním letišti a v přístavech. H7N9 je zcela nový typ ptačí chřipky, o němž zatím není mnoho informací.

USA začaly vyvíjet vakcínu proti H7N9

Šanghaj zatím rozhodla o likvidaci veškeré potenciálně nakažené drůbeže. O exotických ptácích tiskové agentury mlčí. (Foto: www.hurriyetdailynews.com)

Jediné, co spojuje všechny dosavadní oběti nynější epidemie v Číně, je těžký zápal plic, horečka a dušnost. Až do tohoto případu dosud nebyl vir H7N9 u lidí prokázán. Čínská vláda slíbila, že bude o průběhu epidemie otevřeně informovat, aby se vyhnula dřívějším podezřením, že u podobných případů se snažila problém zakrýt. Vlastní obyvatele vyzvala ke zvýšené osobní hygieně, mytí rukou a vyhýbání příméhé kontaktu se zjevně nemocnými nebo uhynulými zvířaty. Virus je však zákeřný v tom, že nakažení ptáci navenek nejeví žádné známky nemoci.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí ve Spojených státech už pro jistotu zahájilo práce na vývoji vakcíny proti viru H7N9. Pro Čínu je nyní nejdůležitější vystopovat zdroj nákazy, což však ztěžuje zmíněný fakt, že nemocní ptáci na sobě nedávají nic znát a napadení virem lze doložit pouze rozborem krve. Virus H7N9 je odlišný od viru ptačí chřipky H5N1, který v roce 2003 způsobil úmrtí více než 360 lidí na celém světě a vedl k výrazným omezením převážení a prodeje ptáků i v České republice.

Úvodní foto: www.chasingtheunexpected.com

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 5. až 7. dubna 2013

Dálší článek

Američané v Texasu zabavili 30 týraných papoušků: arů, žaků i amazoňanů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější