V kolumbijské metropoli Caracasu létají modře zmutovaní arové ararauny. Pochází z přírody

Ara ararauna modrá mutaceUVNITŘ FOTO A VIDEO – Neuvěřítelnou vzácnost zaznamenala kolumbijská ornitoložka Morella Sevilla. Přímo na balkónu svého bytu v metropoli Caracasu zdokumentovala divoké ary ararauny modré mutace. Arové létají na balkóny výškových budov v Caracasu celkem běžně, vedle araraun se vzácněji objevují i arové zelenokřídlí a arakangy, ale modrá mutace araraun je opravdová rarita. Navíc jde o divoké ptáky, takže zmutovaní jedinci nejsou výsledkem dlouholetého šlechtění v zajetí, ale hříčkou přírody.

K TÉMATU: Ararauny hnízdí i ve venezuelské metropoli Caracasu. Lidé je přikrmují na balkónech

Modrá mutace ararauny se od přírodně zbarveného ptáka liší celkově bledší barvou. Místo žluté barvy má na břiše a spodní části těla bělavě šedou, modrá záda a křídla jsou tyrkysovější než u přírodních araraun a zcela chybí zelená barva na hlavě u kořene zobáku (čepička). Místo ní je modrá. První modrou araraunu pozorovala Morella Sevilla v roce 2008, druhou vídá od roku 2009 prakticky dodnes. Kolumbijka pořídila bohatou fotodokumentaci i několik videí. Nezvykle zbarvený pták se na nich pohybuje vždy ve společnosti přírodně zbarvených araraun a jeho chování se od těchto ptáků neliší.

Snímky dvou modře zmutovaných arů araraun, kteří se v letech 2008 a 2009 objevili volně v kolumbijské metropoli Caracasu (Foto: Morella Sevilla/Cosasagapornis.com)
Snímky dvou modře zmutovaných arů araraun, kteří se v letech 2008 a 2009 objevili volně v kolumbijské metropoli Caracasu (Foto: Morella Sevilla/Cosasagapornis.com)

Kolumbijci mu říkají „běloch“

„Podle mých srovnání šlo o dva různé ptáky. Měli rozdílné tenké opeřené linky na tvářích, mírně se lišila jejich barva a dokonce se dá říct, že měli odlišné chování. Při pozorování prvního v roce 2008 se mi zdálo, že je ve skupince převážně dospělých ptáků a choval se mírněji, v roce 2009 vypadal pták mladší a vykazoval trochu strach. Možná, že v roce 2008 šlo o jednoho z rodičů mláděte, které jsem pozorovala poté od roku 2009,“ napsala Sevilla do diskuse na webu Cosasagapornis.com. Zde také zveřejnila několik srovnávacích snímků obou ptáků.

ČTĚTE TAKÉ: Modře zmutovaný amazoňan žlutoramenný překvapil obyvatele karibského ostrůvku

Video s modře zbarvenou divokou araraunou v Caracasu se nedávno objevilo i na sociální síti Facebook. Asi pětiletá dívka na terase krmí skupinku araraun, která přiletěla z okolních kopců, a mezi nimi je i „vybledlý“ jedinec modré mutace. „Jedná se skutečně o volně žijícího ptáka v Caracasu, existuje s ním několik fotek a videí na různých místech, v letu, při návštěvách balkónů a teras domů. Modře zbarvený ara se narodil před několika lety a lidé mu v Caracasu říkají „blanquita“, což je ve španělštině hanlivé označení bělochů,“ popsal jeden z přátel autora videa Javier Uriarte Ruelas.

Úvodní foto: Morella Sevilla/Cosasagapornis.com

Předchozí článek

Američané se chystají založit už čtvrtou divokou populaci amazoňanů portorických ve volné přírodě

Dálší článek

Kompromis ohledně invazních druhů v EU je v nedohlednu. Evropská komise trvá na přísné regulaci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější