Modře zmutovaný amazoňan žlutoramenný překvapil obyvatele karibského ostrůvku

Neobvyklé pozorování modře zmutovaného amazoňana žlutoramenného zaznamenali ornitologové na karibském ostrově Bonaire v Malých Antilách. Oproti přírodně zbarveným ptákům, u kterých převládá zelená a žlutá barva, u tohoto papouška zelenou nahradila modrá a žlutou jasně bílá. Na ostrově se takto nezvykle zbarvený amazoňan žlutoramenný objevil již před deseti lety, ovšem po nějaké době zmizel a místní lidé se domnívali, že se stal terčem pašeráků exotických ptáků. Nyní se stejně zmutovaný pták objevil znovu.

„Začátkem roku 2003 byl několikrát pozorován především v oblasti severního Kralendijku (ostrůvek v zálivu ostrova Bonaire, pozn. red.). Stal se mediální senzací, na vlastní oči ho chtěli vidět všichni obyvatelé ostrova,“ líčí internetový deník Bonaire Insider Reporter, který v pondělí zveřejnil informaci o znovuobjevení modře zbarveného amazoňana. První pozorování po deseti letech zaznamenal uplynulou sobotu 12. ledna Roland Marin, který papouška také vyfotil, jak posedává na vysokém kaktusu a přelétává.

Modře zbarvený amazoňan žlutoramenný, jak jej v sobotu 12. ledna 2013 vyfotografoval Roland Marin na karibském ostrově Bonaire v Malých Antilách (Foto: The Bonaire Insider Reporter)

Deník spekuluje o tom, zda jde o stejného ptáka jako před deseti lety nebo o zcela nového zmutovaného papouška. Podle Marina pták zřejmě postrádá gen žluté barvy a nelze vyloučit, že rodičovský pár, který už před časem vyvedl podobně zbarvené mládě, mezitím odchoval další. Na celém ostrově žije celkem asi čtyři sta amazoňanů žlutoramenných (celosvětová divoce žijící populace čítá asi 2,5 až 10 tisíc jedinců), modře zmutované ptáky ale místní pozorovali jen dvakrát, a vždy šlo o jediného ptáka. Barevné mutace amazoňanů jsou známé spíše z chovů v zajetí.

Po zveřejnění zprávy deníku Bonaire Insider Reporter se na jeho stránce na Facebooku rozproudila diskuse mezi čtenáři, kteří modrého amazoňana také spatřili. „Nejdřív jsem myslela, že jsem barvoslepá, když jsem před několika dny tohoto papouška viděla. Byl ale v hejnu s normálně zbarvenými ptáky, takže rozdíl byl jasně patrný. Dívala jsem se na něj několikrát, abych se ujistila, co jsem to viděla,“ líčí Elsmarie Beukenboom. Editor stránky uvedl, že před deseti lety zalétal jeden modrý amazoňan pravidelně k jeho domu: „Každý den v 16 hodin. Byl přesný!“

Úvodní foto: Jerry Ligon/John McKean (modrá a přírodní mutace amazoňana žlutoramenného)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..