První hnízdění nestora kaka po 100 letech v metropoli Nového Zélandu bylo úspěšné

UVNITŘ VIDEO – Prvním divoce odchovaným mládětem nestora kaky, vzácnějšího příbuzného papouška nestora kea, po sto letech se může pyšnit novozélandská metropole Wellington. Pár, který zahnízdil v centru města v parku Prince z Walesu, úspěšně vyvedl mladého samečka. Od 2. ledna, kdy se mládě plně opeřilo, začalo podnikat výlety do okolí hnízdní dutiny (viz video) a neúspěšně se pokoušelo vzlétnout, řekl agentuře Fairfax NZ news koordinátor programu obnovy zeleně ve Wellingtonu Matu Booth.

K TÉMATU: Nestor kaka, vzácnější příbuzný nestora kea, zahnízdil v centru metropole Nového Zélandu

Právě Booth hnízdo ke konci loňského roku objevil, když se v zahradě u jeho doma začal pravidelně objevovat dospělý pár nestorů kaka označený kroužky ze záchranného programu tohoto druhu. Mládě se vylíhlo krátce před Vánoci, rodičovský pár se o něj podle Bootha vzorně staral. Pro mladého papouška bude ale nesmírně těžké odolat všem nástrahám městského parku, především kočkám a psům, konstatoval biolog. Od chvíle, kdy se zcela opeřil, se mladý nestor kaka denně schovával v křoví pod hnízdním stromem, aby unikl pozornosti predátorů.

Mládě podle Bootha denně procvičuje křídla, takže by už tento týden mělo být schopno samostatného letu. Rodiče mláděte patří ke skupině nestorů kaka, kteří byli vypuštěni do volné přírody v rámci projektu návratu tohoto druhu do metropolitní oblasti Wellington. Přirozeně se zde tento druh papouška vyskytoval do začátku 20. století, kdy zde byl vyhuben. Celkově se odhaduje, že na celém Novém Zélandu žije asi 2,5 až 10 tisíc těchto ptáků. Jejich počet intenzivně klesá, za poslední tři generace se snížil o 90 procent.

Úvodní foto: free-pet-wallpapers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..