Soud v Bangladéši nařídil vrátit do ZOO samce ararauny, po kterém tesknila samice

Nezvyklý případ musel řešit soud v jihoasijské Bangladéši. Zoologická zahrada v Dháce, do níž před pěti lety soukromý chovatel Iqram Selim dočasně umístil samce ary ararauny, se dožadoval jeho vrácení, i když ZOO mezitím k papouškovi pořídila samici a pár úspěšně vyvedl mladé. Soudce nejprve rozhodl ve prospěch původního majitele a ZOO musela na základě soudního příkazu samce vydat, jakmile se ale ukázalo, že samice odchodem partnera trpí a přestala žrát, verdikt pozměnil a přikázal dát pár znovu dohromady.

Dočasný pobyt se protáhnul na pět let

Iqram Selim původně umístil ochočeného samce ararauny do dhácké ZOO kvůli stěhování do pronajatého bytu, kde neměl možnost papouška chovat. Podle jeho otce Mohammeda Selima to mělo být jen na krátkou dobu, než vyřeší otázku umístění voliéry. „Dal ho do ZOO, protože se musel přestěhovat do pronajatého bytu, kde nebyl žádný vhodný prostor pro jeho chov. Myslel si, že soukromá ZOO pro něj bude dobrým místem pro život,“ řekl Selimův otec agentuře AFP. Jenže původně deklarovaný dočasný pobyt se protáhnul.

Po dvou letech se majitel soukromé ZOO Abdul Walud rozhodl k samci pořídit samici. Koupil ji od obchodníka z Brazílie a páru se natolik dařilo, že na podzim 2011 zahnízdil a vyvedl tři mláďata. Loni se o samce začal zajímat původní majitel, ale zahrada mu aru odmítla vydat, aby nerozbila harmonizující chovný pár. Iqram Selim se proto obrátil na soud a s kladným verdiktem poté za pomoci policie nechal svého papouška ze zoologické zahrady odnést k sobě domů. K tomu došlo letos 3. ledna a od tohoto dne osamělá samice v ZOO přestala žrát.

ZOO uspěla s odvoláním a odborným posudkem

Provozovatel ZOO Abdul Walud proto podal proti soudnímu verdiktu odvolání s odůvodněním, že samice může uhynout, pokud se k ní samec znovu nevrátí. Soudci jeho argument přijali a nařídili oba papoušky chovat opět pohromadě. „Když přišlo první rozhodnutí, že papoušky musíme rozdělit, nemohl jsem kvůli tomu spát. Nemůžete přeci rozdělit rodinu, to prostě není v pořádku,“ řekl agentuře Walud. Soudci konstatovali, že oddělení obou ptáků bylo kruté a trýznivé. Za pravdu jim dali i odborníci, na které se soud obrátil s žádostí o odborný posudek.

AFP s odvoláním na místní zdroje uvádí, že v Bangladéši se cena jednotlivě prodávaných mladých arů araraun pohybuje okolo 2 500 dolarů (asi 50 tisíc korun, což je zhruba dvojnásobek oproti běžné ceně tohoto papouška v České republice), ale harmonizující dospělé páry vyjdou mnohonásobně dráž. „To, že samice odmítla žrát, když byla oddělena od samce, je naprosto normální, protože tento druh bývá monogamní, jakmile se papouškovi podaří najít vhodného partnera,“ cituje agentura nejmenovaného biologa.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka

1 komentář

  1. Lenka napsal:

    To muselo být krásné shledání – nádhera!!! Ještě, že vše dopadlo dobře 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..